Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Su problemi yol kapattırdı

Şanlıurfa'nın Siverek ilçesine bağlı Güvercin köyünün Kartal mezrası sakinleri, köylerinde su olmamasına tepki göstererek karayolunu kapattı.

Giriş Tarihi: 21.11.2013 16:50 Güncelleme Tarihi: 21.11.2013 16:51
Siverek-Diyarbakır karayolu 25. kilometresinde bulunan Güvercin köyü ve köye bağlı Kartal mezrası sakinleri karayolunu çift taraflı olarak kapattı.Köylüler, köylerinde uzun yıllardan beri su olmadığını ve artık bu duruma dayanmadıklarını söyledi. Karayolunun her iki tarafını taşlarla ve yaktıkları lastiklerle kapatan köylüler, sorunlarının çözüme ulaşması için kaymakamı istedi.Zaman zaman köyüler ile yoldan geçmek isteyen sürücüler arasında gerginlikler yaşanırken, köylüler ise, kaymakam gelene kadar yolu açmayacaklarını belirtti.Olay yerine gelen jandarma güvenlik önlemleri alırken, karayolunun kapatılmasından dolayı kilometrelerce kuyruk oluştu.Siverek İlçe Jandarma komutanı Erdoğan Akdeniz'in uğraşları sonucunda köylüler, taşları kaldırıp yolu trafiğe açtı. Siverek Kaymakamlığı'na giden köylüler, kaymakamla da görüştü. Siverek Kaymakamı Hamza Erkal gazetecilere yaptığı açıklamada, "Bugün gördüğünüz gibi Güvercin köyüne bağlı olan Kartal mezramızda yaşanan su problemi dolayısıyla orada yasayan insanlarımız şikayetlerini dile getirmek, belki de seslerini biraz daha gür duyurabilmek için yolda kısa süreli karayolunu kesme girişimleri oldu. Arkadaşlarla görüştük bir grup buraya gelecek. Onlarla işin çözümü açısından istişare yapacağız. Ama şunu belirtmek isterim ki; bir yıl öncesine kadar 66 tane yerleşim yerimizin suyu yoktu, bunlardan 37 tanesini suya kavuşturduk. 10 tanesi de önümüzdeki süreçte yine suya kavuşacak. Geri kalan köylerimizle ilgili, sondaj makinemiz var, kuyuları açıyoruz. Kuyular köylerin nüfusuna, orada besledikleri hayvan sayısına göre, bahçelerine göre sıralama yapıldı. Sondaj kuyularının açılması 25 gün civarında dolayısıyla 25 gün arayla köylerimizde kuyuları açıyoruz. Bahsi geçen köylerimiz, Güvercin ve Kartal köylerinde daha önce 7 tane kuyu açıldı. Bu 7 kuyudan sadece en sondakinde su çıktı. Son aylarda o kuyunun çöktüğü tespit edildi. Kuyu çökünce insanlarımız susuz kaldı. Köylülerimiz ise bir an önce suya kavuşmak için, seslerini duyurmak için karayolunu kapattılar. Oysa daha zorda olan köylerimiz var, hiç suyu olmayan, kuyu açmamıza rağmen 400-500 metre derinliğe inmemize rağmen su bulamadığımız köyler var. O insanların yıllardır suları yok ve komşu köylerden taşıma suyu ile idare ediyorlar. Yıllardır susuz yaşamış bazı köylerimiz var. Güvercin köyü ile ilgili daha önce açılmış kuyu var, oradan su çıktı biz tekrar yeniden bir kuyu açacağız" dedi.

Siverek Kaymakamlığı'na gelip Kaymakam Erkal ile görüşen köylüler, köylerinde tekrar kuyu açılacağı sözünü alarak köylerine döndü.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Su problemi yol kapattırdı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN