11 kasa kurbağa için 169 bin lira ceza ödeyecekler

Giriş Tarihi: 22.11.2013
Muğla Fethiye'de, koruma kapsamında olan kurbağaları izinsiz olarak toplayıp restoranlara satan 5 kişi suçüstü yakalandı. Kaçak avcılara 169 bin TL para cezası kesildi. Türkiye'de turistlere hizmet veren oteller dışında tüketimi bulunmayan, ancak Avrupa mutfağında ilgi gören kurbağalar, kaçak avcıların hedefi oldu. Bölge halkının "gece bazı şahısların göle gelerek el feneriyle avlanma yaptığı" iddiası kamuoyuna yansımıştı.

KURTARILIP SUYA BIRAKILDILAR

Bir ihbar üzerine Doğa Koruma ve Milli Parklar IV. Bölge Müdürlüğü ve Jandarma ekipleri, Fethiye'nin Girdev Gölü'nde avcıları kurbağaları avlarken suçüstü yakaladı. Türü koruma altına alınan 11 kasa kurbağayı ihraç etmeyi planlayan kaçak avcılardan kurtarılan kurbağalar tekrar sulak alana bırakıldı.

KİŞİ BAŞI 33 BİN TL
Çevre Kanunu'na göre, her bir kişiye 33 bin 863 TL olmak üzere toplam 169 bin 315 TL idari para cezası uygulandı. Doğa Koruma ve Milli Parklar IV. Bölge Müdürü Rahmi Bayrak yaptığı açıklamada, "Denetimimiz devam ediyor. Biyolojik çeşitliliğimiz maddiyatla ölçülemeyecek düzeyde. Vatandaşların bilinçli hareket etmelerini beklemekteyiz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
11 kasa kurbağa için 169 bin lira ceza ödeyecekler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN