İstanbul'un en eski antik limanı

İstanbul'un Roma ve Bizans dönemine ait en eski antik limanı, Beylikdüzü Kavaklı Sahili'nde ortaya çıkarıldı. Bölge sit alanı ilan edildi

Giriş Tarihi: 22.11.2013
İstanbul Beylikdüzü Kavaklı Sahili'nde arkeolog çalışmaları sırasında erken Roma ve Bizans dönemine ait bazı yapı kalıntılarına rastlandı. Selçuk Üniversitesi Arkeoloji Öğretim Üyesi Dr. Hakan Öniz, Kocaeli Üniversitesi Arkeoloji Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr Şengül Aydıngün'ün 2011'de su altı araştırmacılarının katılımıyla, "İstanbul Tarih Öncesi Araştırmaları" projesi kapsamında yapılan çalışmada, sahildeki kalıntıların Milattan Önce (M.Ö) 4. yüzyıl ile Milattan Sonra (M.S) 9. yüzyıl "erken Roma ve Bizans" dönemlerine ait olduğu ortaya çıktı. Aynı zamanda yapıların ucunda mendirek başlangıcı, denizin içinde de blok taş grubu ve sıraya paralel harçlı bir duvar kalıntısı bulundu. Kültür ve Turizm Bakanlığı Anıtlar Yüksek Kurulu tarafından sit alanı ilan edilen limanın, denizde ve karada da uzantıları saptandı. İstanbul Üniversitesi Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cem Gazioğlu, Beylikdüzü Belediyesi tarafından 2007'de bölgede yat limanı ve deniz otobüsü iskelesi projesi yapmak üzere çalışırken çeşitli kalıntılara rastlandığını belirterek, "Çalışmalarda uzun yıllar kullanılan bir liman, ya da 7 gözlü bir yapılaşma bulundu ve bunların 2 tanesinin ambar, 5 tanesinin de gemi inşasında kullanıldığı saptandı" dedi.

'DENETİME ALINMALI'
Kalıntıların İstanbul'un en eski limanı olduğunu vurgulayan Gazioğlu, "Jeolojik yapısı güçsüz, dalga aşındırması yüksek. Şiddetli lodosta ciddi hasar görüyor. Bir an önce koruma altına alınması gerekiyor" diye konuştu.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İstanbul'un en eski antik limanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN