Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kadavradan meme operasyonu

Meme kanserinin ardından yapılan operasyonlarda kadavradan alınıp hücresel yapısı yok edilen "temel deri iskeleti" kullanılıyor. Yöntem sayesinde vücuttan doku alınmıyor

Giriş Tarihi: 23.11.2013
Meme kanseri Türkiye'de en çok görülen kanser türlerinden biri. Her 8 kadından birinde görülen meme kanserinin ardından memesi alınan ya da yapısı bozulan kadınların imdadına tıp teknolojisi yetişiyor. Artık tümör ameliyatı ile aynı anda, meme onarımı da yapılabiliyor. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç Dr. Erdem Güven, "dermal matrix" teknolojisi sayesinde kadavradan alınan insan derisinin hücresel yapısının tamamen yok edildiğini ve ortaya çıkan yeni materyalin "temel deri iskeleti" olarak tanımlandığını belirtti.

'AMELİYAT SÜRESİNİ KISALTIYOR'
Güven, "Biyolojik ve genetik özellikleri yok edilmiş deri iskeleti, son zamanlarda plastik cerrahinin birçok farklı alanında kullanılmaktadır. Dermal matrix yöntemi ilk ortaya çıktığı zamanlarda, estetik amaçlı olarak yapılmış meme büyütme ameliyatından sonra ortaya çıkan şekil bozukluklarının düzeltilmesi amacıyla kullanılıyordu. Günümüzde daha sıklıkla, kanser sonrası alınan meme yapısının yeniden onarılması için kullanılmaktadır. Bu yöntem özellikle daha ince yapılı, göğüslerde ileri bir sarkma olmayan, atletik yapıya sahip ve vücudunun başka bir yerinden doku alınmasını istemeyen hastalarda başarılı bir şekilde uygulanabilir" diye konuştu. Doç. Dr. Güven, bu yöntemin klasik yöntemlerle karşılaştırıldığında, vücudun farklı bölgelerinden doku alma gerekliliğini ortadan kaldırdığını ve ameliyat süresini daha kısalttığını vurguladı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kadavradan meme operasyonu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN