Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Salonlarda özlem büyük!

Giriş Tarihi: 23.11.2013 17:43
Fecir Alptekin

Sabah Gazetesi olarak ve hatta Turkuvaz Medya Grubu olarak bütün markalarımızla, Türkiye'nin dört bir yanında düzenlenen sinemaya ilişkin tüm önemli etkinlikleri destekliyoruz.

İstanbul Film Festivali, Adana Altın Koza, Antalya Altın Portakal… Ve geçen hafta gerçekleşen Uluslararası Malatya Film Festivali!

Bu yıl dördüncüsü düzenlenen Festivalde kuruluşundan beri Sabah ve A Haber olarak Ana Medya Sponsoruyuz. Takvim, Sinema Dergisi ve Radyo Turkuvaz olarak da basın destekçisi…

***
Dolayısıyla Türkiye'den ve yurtdışından yeni filmler izleme, yurtdışından gelen konuklarla ve en önemlisi kendi sinemacılarımızla, evet Türk sinemasının çok değerli isimleriyle birlikte olma fırsatı yakaladım geçen günlerde.

Epeydir gerçeğimiz olan ve fakat özellikle son dönemde büyüdüğünü hissettiğim bir sorun yine gündeme geldi… Detaylı bilgi sahibi oldum, durumun ciddiyetinin biraz daha farkına vardım ve daha da çok üzüldüm.

Konu, salonlarda çekilen Türk sineması özlemi!

Filmlerimiz gösterilmiyor… Gişe filmleri dışında pek çok değerli Türk sineması eseri salonlara ulaşamıyor… Ulaşsa bile, izleyici salonları boş bıraktığı için, sinemalar istediği kazancı elde edemediği için üç dört gün sonra apar topar kaldırılıyor.

Sinema sanatçılarımız üzgün… "İzleyici salonlarda bizi yalnız bırakmamalı, destek vermeli" diyorlar… Sinema salonlarının da üzerlerine düşen fedakarlığı yapmasını bekliyorlar… Ve Türk filmlerinin sinema salonlarında gösterimine dair düzenleme yapılması, belki kotalar belirlenmesi veya bu alanda sinemalara finansal yardım/ kaynak sağlanması konusunda Kültür Bakanlığı'nın desteğini…

***

Sinemasever olarak üzüntü duyuyorum, çünkü biliyorum ki… Sinema evde dvd'den izlenerek yaşanacak ve yaşatılacak bir şey olamaz. Kendi filmlerimizi sinema salonlarında izleyememek gibi bir durum kabul edilemez.

Kendi filmlerimiz kendi sinemalarımızda gösterilemezse bir ülke sinemasından, Türk sinemasından nasıl söz edilebilir? Sinemamızın nasıl varlığını sürdürmesi, gelişmesi ve halka mal olması beklenebilir ki?
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Salonlarda özlem büyük!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN