Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Uyduyla izlenen kurt kaçak avcı kurbanı...

Kurtların yaşam alanlarının tespiti için, Kars'ta uydu vericisi takılarak izlenen ve Asena adı verilen kurt, kaçak avcılar tarafından öldürüldü

Giriş Tarihi: 23.11.2013
Kars'taki Kuzey Doğa Derneği'nin Sarıkamış ormanlarında başlattığı proje çerçevesinde uydu vericisi takılarak izlemeye alınan Asena adlı kurt, kaçak avcılar tarafından öldürüldü. Kuzey Doğa Derneği, Doğa Koruma Milli Parklar Genel Müdürlüğü (DKMP), Kafkas, Utah, Zagreb ve Zürih Üniversiteleri ortaklığında gerçekleştirilen proje kapsamında, haziran ayında Asena isimli kurda Kafkas Üniversitesi Rektörü Prof. Sami Özcan gözetiminde uydu vericisi takıldı. Kurtların, yaşam alanları ve yaşam tarzlarını belirlemek için başlatılan bu proje, 6 ay sonra kurdun ölümüyle son buldu.

EKOSİSTEM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ

Köylüler tarafından ölü bulunan Asena, incelenmek üzere Kafkas Üniversitesi Veteriner Fakültesi Yaban Hayat Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi'ne götürüldü. Veteriner Ayşegül Çoban ve Patolog Doç. Dr. Hasan Özen tarafından yapılan incelemede, kurdun sol göğüs bölümüne isabet etmiş saçma yarası tespit edildi. Saçmanın akciğerlere isabet ederek iç kanamaya neden olduğu ve kurdun bu nedenle öldüğü belirlendi. Asena, verici takıldığı 3 Haziran'dan bu yana 1934 kilometre kat etmiş ve 230 kilometrelik bir alanı kullanmıştı. Kurtlar; tavşan, domuz ve diğer otobur canlıların üremesini kontrol altında tutarak, bu canlıların bitki örtüsüne verdiği zararı azaltması açısından eko sistem için büyük önem taşıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Uyduyla izlenen kurt kaçak avcı kurbanı...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN