Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'100 lirayı aldığıma pişmanım'

Şişe toplayarak geçimini sağlayan ve çöpte bulduğu 1 milyon lirayı sahibine ulaştıran Ahmet Karadağ: Paranın sahibi bana sadece 100 lira verdi diye eleştiriyorlar. Ama ben o parayı aldığıma bile pişmanım çünkü bu benim insanlık görevim

Giriş Tarihi: 24.11.2013
Kütahya'nın Simav ilçesinde içinde 1 milyon lira olan poşeti sahibine teslim ederek herkesin gönlünü kazanan 71 yaşındaki Ahmet Karadağ SABAH'a konuştu. Geçimini plastik ve cam şişe toplayarak kazanan Karadağ, kendisine verilen 100 lira bahşişi aldığına bile pişman… Plastik ve cam şişe toplayarak ayda 300 ile 500 lira kazandığını anlatan Ahmet Karadağ'ın eşi Fadime Hanım 10 yıl önce vefat etmiş. Yemeklerimi genellikle kızı Gülşen'in evinde yiyor. Çoğu zamanda kuru ekmekle karnını doyurduğunu söylüyor.

'HEMEN POŞETE GERİ KOYDUM'
Ahmet Karadağ, parayı bulma hikâyesini ise şöyle anlatıyor: "İşim gereği sürekli yerlere bakarak dolaşırım. O gece saat 22.00 sıralarında çarşıdan ekmek aldım evime doğru giderken parkın önündeki çöp bidonunun yanında siyah büyük bir poşet gördüm. İçi şişe doludur diye sevindim. Fakat çok ağırdı. Karanlıkta poşeti açmaya çalıştım ama sıkıca bağlıydı açamadım. Eve geldikten sonra bir kenara bıraktım. Biraz dinlendim. Bu arada poşet aklıma geldi. Poşetin bağını açtım, içinde ağzı bantlarla bağlanmış zarflar vardı. Bu arada bir kutunun içinden telefon yere düştü. Zarfların para dolu olduğunu anladım. Elimi bile sürmedim. Aynen poşete geri koydum ve ağzını sıkıca bağladım. Akşama kadar sürekli dolaştığım hemen uyudum."

MUHTAR: YARDIM KABUL ETMEZ

Gece poşeti yastığının altına koyup, uyuduğunu anlatan Ahmet Karadağ sözlerine şöyle devam etti: "Sabah poşeti alıp saat 10.00'da belediyeye gittim. Meğer paraların sahibi geceden beri saat başı belediyeye gelip, 'Parayı getiren var mı' diye soruyormuş. İsminin Şerafettin Şahin olduğunu sonradan öğrendiğim kişi ben içeri girince 'İşte benim poşetim' diyerek bana doğru koştu. 'İçine bak kontrol et' dedim. 'Yok, yok sen iyi birisin çalsaydın zaten getirmezdin' dedi. Bana cebinden 100 lira çıkarıp verdi. Ben almak istemedim. Israr edince aldım. Ama ona bile pişmanım. Çünkü parayı sahibine teslim etmek görevim. Bunun için karşılık beklemeye lüzum yok. Ben hayatım boyunca haram yemedim. Bazı tanıdıklar '100 lira çok az. Ayıp etmiş' diyorlar. Bence adam haklı, ben vazifemi yaptım. Alın teri dökmeden kazanmadığım parayı istemem." Simav ilçesinin kenar mahallesinde yaşayan 3 çocuk babası Ahmet Karadağ, poşetin içinde ne kadar para olduğunu sonradan öğrendiğini söylerken, Karadağ'ın oturduğu Cumaaltı Mahallesi'nin muhtarı İlhan Karadağ da, "Ben 10 yıllık muhtarım. Ahmet Amca çok onurlu bir insan... Kimsenin yardımını kabul etmez. Topladığı şişelerden kazandığı para ile geçinir. Muhtaç birisi para istesin cebindeki ekmek parasını çıkarır verir" dedi. Karadağ'ın kızı Gülşen ve torunu Hüseyin Kaygan ise Ahmet Amca'nın gönlünün ne denli zengin olduğunu, "Acından ölse bir lokma ekmek istemez. Çoğu zaman bizim eve gelir. Bayramda harçlık verir. O askerde bile öyleymiş. Harçlığı gelmeyen asker arkadaşlarına kendi harçlığından verir, arkadaşlarıyla paylaşırmış" sözleriyle anlattı.

1 MİLYON TL'YE KARA PARA SORUŞTURMASI
Bu arada parasını teslim alan ve nakliyecilik yaptığı öğrenilen Şerafettin Şahin (41) parasına kavuştuktan sonra ortadan kayboldu. Şahin telefonuna cevap vermezken, güvenlik güçleri yüklü miktardaki paranın kara para olup olmadığıyla ilgili inceleme başlattı.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'100 lirayı aldığıma pişmanım'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN