Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sallanıyoruz!

Hafta sonu sismik hareketlilik Akdeniz, Ortadoğu, Türkiye ve Doğu Asya'da yoğunlaştı. Bölgede art arda yaşanan orta büyüklükteki depremler korkuttu ancak can kaybı olmadı

Giriş Tarihi: 25.11.2013
Dünyanın farklı bölgeleri, dün orta büyüklüklerdeki depremlerle sarsıldı. Bu sarsıntıların çoğu, Akdeniz açıklarıyla Türkiye'nin iki komşusu Irak ve İran'da meydana geldi. Irak'taki deprem, Hakkâri'de de hissedildi. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) pazar sabah saat 05.29'da merkez üssü Akdeniz'de Girit Adası açıklarında olan 4.3 büyüklüğünde bir deprem oluştuğunu duyurdu. Deprem, yerin 20,68 kilometre derinliğinde gerçekleşti. Yine AFAD, pazar sabah saat 01.26'da merkez üssü Irak-İran sınır bölgesinde 5.0 büyüklüğünde bir deprem oluştuğunu bildirdi. Deprem, Hakkâri'nin Şemdinli ilçesinde de hissedildi. Irak'ın Hanekin kenti de 5.3'le sallandı. Dün gece saat 22.49'da ise Bolu'da 4.8 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Çin'in kuzeydoğusundaysa cumartesi günü en şiddetlisi 5.5 büyüklüğünde olmak üzere birden fazla deprem meydana geldi. İlk deprem cumartesi sabah 6.04'te Changling kentinin kuzeyinde hissedilirken, kısa süre sonra aynı bölgede bulunan Qianyan kentinin güneyinde 4.9 büyüklüğünde bir sarsıntı kaydedildi. Dünse Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde 5.6 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Depremin merkez üssünün eyaletin Bayingolin Moğol Özerk Bölgesi'ndeki Çiemo kasabasında olduğu kaydedildi. Depremde can kaybı olmadı.

Bolu'daki 4.8'lik deprem korkuttu
Bolu'da dün gece meydana gelen 4,8 büyüklüğündeki deprem korkuttu. Deprem, merkez ilçeye bağlı Ulumescit köyünün batısında saat 22.49'da gerçekleşti. Yerin 7.2 kilometre altında gerçekleşen deprem Bolu kent merkezi ile Düzce, Bartın, Zonguldak, Karabük, Sakarya ve Ankara'da da hissedildi. Yaklaşık 10 saniye süren sarsıntı nedeniyle 1999'da da iki deprem geçiren Bolu ve Düzce'de vatandaşlar sokaklara döküldü. İlk belirlemelere göre depremde herhangi bir can kaybı ve yaralanma yaşanmadı. Deprem sonrasında açıklama yapan Bolu Valisi İbrahim Özçimen, "Ekiplerimiz tarafından yapılan kontrollerde ilk aşamada herhangi bir can kaybı ve yaralanma yok" dedi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sallanıyoruz!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN