Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tekzip metni

Giriş Tarihi: 25.11.2013 17:14 Güncelleme Tarihi: 25.11.2013 17:17
Türkiye'nin milli sermayeli kurulan ilk şirketlerinden olan, kömür ve madencilik sektörü başta olmak üzere çeşitli alanlarda faaliyet gösteren Kutmangil ailesinin şirket yöneticilerine karsı şirketin mal varlığını eksiltmek, kendilerine haksız menfaat sağlamak ve şirkete ait bilgileri kendi menfaatlerine kullanmak iddiası ile miras yoluyla hissedar olan ailenin gelini Nebahat Kutmangil ve çocukları tarafından müdürlükten azil ve tazminat istemli olarak açılan dava İstanbul Ticaret Mahkemesince reddedilmiştir.

İstanbul 31. Asliye Ticaret Mahkemesinin 2012/41 E. sayılı dosyası ile görülen davada verilen kararda; Fazlı Kutmangil'in kendi şirketlerine haksız menfaat sağladığı, ortak şirketlerin ticari sırlarını kendi şirketleri lehine kullanıldığı ve diğer şirket müdürlerinin da haksız kazanç sağlanmasına iştirak ettikleri iddiasında bulunulmuştur. Bu iddialar karşısında davalılar Vekili Av. Baran Akcan tarafından, şirketlerin tamamının aile şirketi olduğu, kendi şirketlerine karşı bu iddiaların kabulünün mümkün olmadığı ve davacılara ait Kutes A.Ş.nin daha avantajlı oranlarla dava konusu şirketle 20 yıldır çalıştığı savunulmuştur. Mahkemece verilen kararda: Rekabet yasağına aykırılık gerekçesine dayalı olarak davalıların müdürlük görevinden azlinin mümkün olamayacağı, mevcut durumun davacılar tarafından önceden bilindiği ve Ticaret Sicil kayıtları ile sabit olduğu, bu nedenlerle davacılar tarafından açılar davada rekabet yasağına aykırılıktan bahsedilemeyeceği ve bu sebeple müdürlerin de azlinin de mümkün olmadığı gerekçesiyle davanın reddine karar vermiştir. Mahkeme ayrıca kararın Türkiye'de yayınlanan tirajı en yüksek 5 büyük gazetenin, birinde ilanına karar verilmiştir.

İşbu hukuk davası henüz sonuçlanmamış olmasına rağmen, kamuoyu nezdinde dava konusu fiil ve eylemlerin müvekkil şirket tarafından gerçekleştirildiği şeklinde yayın yapılması ve müvekkiller Neşe Doğan, Yüksel Kutmangil'i şirket müdürü olmadığı halde şirket müdürü gibi gösterilmesi de maddi gerçeklikten uzak olup bu yayın nedeniyle müvekkillerin kişilik haklarının ve zedelendiği de açıktır. Devam eden bir davanın içeriği hakkında organlarınca yargılamayı etkileyecek yayın yapılmayacağı da malumdur. Maddi gerçeklerin kamuoyunca bilinmesi gerekmektedir

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Kutman Ticaret Ltd. Şti.
Fazlı Kutmangil, Levent Doğan, Neşe Doğan, Yüksel Kutmangil
Vekili
Av.Baran AKCAN
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tekzip metni
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN