Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Anne sütü hayat verdi

Konya'da 5.5 aylık doğan ve yaşam şansı verilmeyen Cesur bebek, annesinin her gün 150 kilometreden yolladığı anne sütüyle 68 gün sonra solunum cihazından ayrıldı

Giriş Tarihi: 26.11.2013
Konya'da henüz 5 buçuk aylıkken dünyaya gelen ve öldü sanılırken yaşadığı ortaya çıkan Cesur bebek, 68 günlük yaşam savaşını kazandı. Solunum cihazından bağımsız olarak nefes almaya başlayan Cesur bebeği, 150 kilometre uzaktaki annesinin otobüsle gönderdiği anne sütü hayata bağladı. Kulu ilçesinde öğretmenlik yapan anne Hürriyet Ağırkaya'nın doğum sancısı, 2.5 ay önce 23 haftalık hamileyken tuttu. Ağırkaya ameliyata alındı. Ancak operasyon sonrası baba Ali Ağırkaya'ya "Anneyi kurtardık ama bebeği kaybettik" denildi. Yıkılan baba defin işlemlerine başlamaya hazırlanırken bu kez "Oğlunuz yaşıyor ama ümitlenmeyin" haberi geldi. 5 buçuk aylık olarak ve 830 gram ağırlığında dünyaya gelen bebek, Konya'ya sevk edildi. Yeni Doğan Yoğun Bakım servisindeki doktorların, "Hayata cesurca tutunuyor" sözleri nedeniyle de Cesur adı verildi.

600 GRAMA DÜŞTÜ, YILMADI

Solunum cihazına bağlanan ve doğumun ardından 600 grama kadar düşen bebeğin annesi, biriktirdiği sütünü buzdolabında dondurup otobüsle 150 kilometre mesafedeki hastaneye gönderdi. O süt, hemşireler tarafından şırıngayla ağzına damlatılan Cesur bebek, 68 gün sonra solunum cihazından bağımsız olarak nefes almaya başladı ve bin 240 grama ulaştı. Baba Ali Ağırkaya, "Bebeğimiz isminin hakkını verdi ve önce Allah sonra ise doktorlar sayesinde hayata bağlandı. Onun bağımsız olarak nefes aldığını görmek bize tarifi imkânsız bir mutluluk veriyor" dedi. Uzm. Dr. Fatih Şanlı ise, "Bu kadar erken doğan bir bebeğin hayatta kalması çok nadir görülen bir durum. Şu an için hayati tehlikeyi atlatmış durumda ancak 1 buçuk ay daha hastanemizde misafir edeceğiz. Yaşamasında anne sütü çok etkili oldu" diye konuştu.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Anne sütü hayat verdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN