Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kaçak hizmetçi için para cezasına af yok

Ender Çikolata sahibi Okan Kemal Kitapçı'ya, kaçak hizmetçi çalıştırdığı için 7 bin lira ceza kesildi. Kitapçı'nın "Ayrı yaşadığım eşimin hizmetçisi" diye yaptığı itiraz haksız bulundu

Giriş Tarihi: 26.11.2013
Jülide Kitapçı'yla boşanma davaları süren Ender Çikolata ve Kahve Şirketi'nin sahibi Okan Kemal Kitapçı'ya, kaçak işçi çalıştırdığı iddiasıyla 7 bin 325 lira idari para cezası kesildi. Evde köpekleri gezdiren ve temizlik işlerine yardım eden Gürcistanlı Nana Kadıoğlu'nun (46) kendisine bağlı bir çalışan olmayıp, ayrı yaşadığı eşinin hizmetçisi olduğunu iddia eden Orhan Kemal Kitapçı, İstanbul Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü'nün kestiği idari para cezasına itiraz etti. İtirazı reddeden mahkeme, çalışma izni olmayan sigortasız kaçak işçinin Okan Kemal Kitapçı'nın yanında çalıştığını belirterek bu parayı ödemesi gerektiğine hükmetti. İki çocuk annesi Jülide Kitapçı, geçen yıl eşine 2.5 milyon lira tazminat istemiyle boşanma davası açtı. İstanbul Aile Mahkemesi'nde boşanma davaları süren çift evlerini ayırdı. Dava sürerken evde yabancı bir kadının izinsiz ve kaçak olarak çalıştırıldığı tespit edildi. Yabancıların çalışma izinleri hakkında kanuna aykırı kaçak işçi çalıştırdığı tespit edilen Okan Kemal Kitapçı'ya kaçak ve sigortasız işçi çalıştırdığı gerekçesiyle 7 bin 325 lira idari para cezası kesildi.

'ALEYHİME TANIK OLMUŞTU'
Ancak Okan Kemal Kitapçı'nın İstanbul 29. Sulh Ceza Mahkemesi'ne "Kadıoğlu, ayrı yaşadığım hatta boşanma davamızda aleyhime tanıklık yapmış eşim Jülide Kitapçı'nın elemanıdır. İtirazımızın kabul edilerek kesilen idari para cezasının kaldırılmasını talep ediyoruz" dendi. Mahkeme, Kadıoğlu'nun kimin çalışanı olduğunun tespiti için dosyayı bilirkişiye gönderdi. Bilirkişi Okan Kemal Kitapçı'nın daha önce verdiği ifadesine dayanarak Kadıoğlu'nun kendi çalışanı olduğunu beyan ettiğini belirterek itirazın reddine karar verilmesi gerektiğini ifade etti. Raporda, "İtiraz eden Okan Kemal Kitapçı, işçi Kadıoğlu'nu yanında çalıştırmış ve bu durumu bakanlığa bildirmemiştir. Yabancı işçinin çalışma izninin bulunmadığı ve çalışma izni için başvuruda bulunduğuna ilişkin hiçbir kayda dosyada rastlanmamıştır. İtiraz eden Okan Kemal Kitapçı itirazında haksızdır" dedi. Bilirkişi raporu doğrultusunda itirazı haksız bulan mahkeme, 7 bin 325 liralık para cezasının Okan Kemal Kitapçı tarafından Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü İstanbul Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü'ne ödenmesi gerektiğine hükmetti.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kaçak hizmetçi için para cezasına af yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN