"Bu depremler birbirini tetikliyor"

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Doğan Perinçek, Marmara Denizi'nde 4,7 büyüklüğünde yaşanan depreme ilişkin, "Bölgede sürekli bir hareketlilik görüyoruz. Bu depremler birbirini etkiliyor, birbirini tetikliyor" dedi.

Giriş Tarihi: 27.11.2013 12:15 Güncelleme Tarihi: 27.11.2013 12:26
Perinçek yaptığı açıklamada, Tekirdağ, Bozcaada ve Gökçeada'da geçen yıl haziran ayından itibaren büyük oranlı depremler yaşandığını söyledi.

Bunların tamamının hem birbirleriyle hem de Kuzey Anadolu Fayı ile ilgili olduğunu dile getiren Perinçek, şöyle devam etti:

"Bölgede sürekli bir hareketlilik görüyoruz. Bu depremler birbirini etkiliyor, birbirini tetikliyor. Tetikleme bazen 2-3 ayda bir olabiliyor bazen de 8-9 aya hatta bir yıla çıkabiliyor. Aslında Marmara'daki bu deprem, geçtiğimiz cuma, cumartesi ve pazar günleri de benzer şekilde aynı bölgede meydana gelmiş, haber vermiş zaten. 2,1-2,7 oranlarındaki bu depremler bana göre Marmara Ereğlisi'ndeki sarsıntının öncü depremleriydi. Şimdi 4,7 ile ana depremi yaşadık. Hemen arkasından 4,0 ile 2,3 ve 2,7 var. Şu anda da artçı depremleri yaşıyoruz. Bu deprem bir sürpriz değil. Bundan sonra da bölgede belli aralıklarla depremler yaşayacağız."

Duyulmayan ve hissedilmeyen yüzlerce deprem olduğuna dikkati çeken Perinçek, bunun hem Marmara hem de Ege'de yaşandığını anlattı.

Çanakkale'nin de deprem yoğunluğu görülen bölgede bulunduğu bilgisini veren Perinçek, "Edremit Körfezi civarında ve kuzeyde Saros Körfezi'nde birer fay zonumuz var. Çanakkale tam ortasında. Bozcaada'dan gelen bir fay zonu da var" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Bu depremler birbirini tetikliyor"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN