Türkiye'nin en iyi haber sitesi

F.Bahçe'ye izinsiz şarkı çalma cezası

Giriş Tarihi: 27.11.2013

F. Bahçe'nin 2009'daki maçlarında izinsiz müzik yayını yaptığı iddiasıyla dava açıldı. Kulüp, üç müzik birliğine 103 bin lira tazminat ödeyecek

Türkiye Musiki Eseri Sahipleri Meslek Birliği (MESAM), Müzik Yorumcuları Meslek Birliği (MÜYORBİR) ve MÜ-YAP Bağlantılı Hak Sahibi Fonogram Yapımcıları Meslek Birliği'nin avukatları tarafından yapılan şikayet üzerine mahkeme, bedelini ödemeden yapılan müzik yayınları nedeniyle Fenerbahçe Spor Kulübü'ne, toplam 103 bin lira maddi tazminat ödemesine karar verdi.

8 ESER SESLENDİRİLİYOR

Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadyumu'nda, 2009 yılında oynanan maçların devre arasında ve sonrasında, MESAM'ın repertuvarında yer alan eserlerle, MÜ-YAP'ın hak sahibi olduğu müziksel tespitleri içeren fonogramlar ve televizyon klipleri ile MÜYORBİR'in repertuvarında yer alan icraların, meslek birliklerinden izin alınmadan ve bedeli ödenmeden çalındığı gerekçesiyle meslek birlikleri mahkemeye başvurdu. Avukatlar, Fikri ve Sınai Hakları Hukuk Mahkemesi'ne yaptıkları başvuruda, maddi tazminat talep ederek, tespit yapılmasını istedi. Kulüp avukatları ise statta 1 yılda, 20-22 gün müsabaka yapıldığını, toplam 8 eserin hoparlör üzerinden yayınlandığı, seslendirilen eserlerin dördünün yabancı, dördünün yerli sanatçılara ait olduğunu belirtti. Athena ve Kıraç tarafından seslendirilen eserlerin Fenerbahçe'nin 100. yılı nedeniyle hazırlanarak, kulübe verilen eserler olduğunu belirten avukatlar itiraz dilekçelerinde, Ziynet Sali'nin tüm şarkılarının çalınmasına muvafakatinin olduğunu, ayrıca Edis İlhan'ın eserinin sözleşmesinin ve muvafakatinin sunulduğunu, statta izin alınan eserler dışında hiçbir müzik eserinin yayımlanmadığını belirterek, ihtiyati ve tazminat talebinin reddine karar verilmesini talep etti. Mahkeme statta maç sırasında bilirkişi tespiti yaptırdı. Raporda, karşılaşma öncesi, maç arası ve sonrasında kullanılan müzik olduğundan, kategorisine göre yardımcı müzik kullanımının söz konusu olduğunu, tarifelerin Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak düzenlendiği ve her bir meslek kuruluşu bakımından tazminat miktarı belirlendiğini belirtti. Hakim, Fenerbahçe'nin stattaki tespit ve bilirkişi raporuna itiraz etmediğini belirterek, MESAM için 34 bin 851, MÜ-YAP için 43 bin 949 ve MÜYORBİR için de 24 bin 244 lira tazminat ödemesine karar verdi. Ayrıca ödenecek tazminatın, avans faizi ile birlikte tahsiline de karar verildi.

'TAZMİNAT DA AÇILABİLİR CEZA DAVASI DA'
Musiki Eseri Sahipleri Grubu Meslek Birliği (MSG) Genel Sekreteri Av. Dr. Barış Şensoy, Fenerbahçe'ye açılan tazminat davasının ilk ve tek olmadığını birçok büyük kuruma dava açıldığını belirterek şöyle konuştu: "Umumi mahallere açık yerlerde izin almadan ve telif hakkını ödemeden bir sanatçıya ait eseri kullanan firmalar suç işlemiş oluyorlar. Eser sahibi sanatçılar bu durumda hak sahibi olurlar. Sanatçılara ait eserleri yayınlamak isteyen kurumlar eserin sahipleri ya da bağlı oldukları meslek birliklerine başvurarak izin almalıdır" İzin almadan ve telif hakkı ödemeden yayın yapan kurum ve kuruluşlar mahkemeye başvurularak izinsiz yayının polis ve bilirkişi eşliğinde yerinde tespit edildikten rapor hazırlatıldığını belirten Şensoy "Birçok büyük kurum ile bu yüzden davalık olduk. Davalarımızın çoğunu yerel mahkemede kazandık Yargıtay sürecini bekliyoruz. Ayrıca telif hakkı ödemeden yayın yapan şirket ya da kurumların sorumlu müdürleri ve imza yetkisi bulunan yetkililerinin cezai sorumluluğu da bulunuyor. Bu sorumlulara 6 ay ile 5 yıl arasında cezai dava açılabilir" dedi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
F.Bahçe'ye izinsiz şarkı çalma cezası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN