Tokalaşmak yerine yumruk selamı verin

Bilim adamları araştırdı: Tokalaşmak, mikropların başka vücutlara geçmek için en sevdiği yol. El yıkamak dahi yeterince koruma sağlamıyor. Amerikalılar gibi yumruğunuzu sıkarak tokalaşın

Giriş Tarihi: 27.11.2013
Bulaşıcı hastalıklara karşı korunmak ve hijyen açısından uzmanların en son önerisi tokalaşmayı hayatımızdan çıkarmak... Ellerimizde yaklaşık 5 bin bakteri bulunuyor. Parmak uçları ise bakterilerin en sevdiği yerler. Uzmanlar, bu verilerin tokalaşmanın getirdiği riskleri açıkladığını belirtiyor. Yeni moda ise yumruk yumruğa vurmak... 2008'de medyaya yansıyan Barack Obama ve eşi Michelle Obama'nın yaptığı yumruk selamı bir sağlık kampanyasına dönüştü. Deride, nezle ve grip virüslerinin yaşadığı derin yarıklar var. Buralar bakterilerin "bekleme salonları." Ellerimizi burnumuza, ağzımıza ve gözümüze değdirdiğimiz anda mikro organizmalar hemen buralara geçerek üremeye başlıyor. Yumruklaşma selamı ise daha az bakteri iletmek anlamına geliyor.

EL YIKAMAK BİLE YETMEYEBİLİR

Yapılan yeni araştırma bu yumruk çarpmanın nasıl hayatı kurtarabileceğini gösteriyor. Hastane Enfeksiyon Dergisi tarafından yayımlanan araştırmada, Batı Virginia Üniversitesi'nden hekimler denekleri 2 gruba ayırdı. Bir grup çeşitli aralıklarla tokalaşırken diğer grup da yumruk yumruğa vurdu. El sıkışanların derilerinin temas süresi yumruk yumruğa selamdan 2.7 kat daha uzundu. Ve beklendiği gibi el sıkışma ile daha fazla bakteri aktarıldığı görüldü. Uzmanlar, insanların yüzde 80'inin ellerinde yıkandıktan sonra bile hastalığa neden olan bakterilerin varlığına işaret ediyor.

Tokalaşmamak ayıp değil


Prof. Dr. Mehmet Ceyhan: Bazı mikroplar bilgisayar klavyelerimizde, cep telefonlarımızda devamlı bulunuyor. Bunlara dokunduktan sonra tokalaşırsan elindeki mikrop karşındaki kişiye geçiyor. Elimizde tuttuğumuz kağıt paralardan bile tüberküloz, tifo, menenjit gibi hastalıklar bile bulaşabilir... Bu yüzden elle tokalaşmayı kesinlikle önermiyoruz. Sözle, işaretlerle selamlaşmak lazım... Tokalaşmamak, bundan kaçınmak ayıp değil.

Ellerinizi yüze götürmeyin


Prof. Dr. Haluk Eraksoy: Toplumlarda bazı değişik selamlaşma ritüelleri vardır. Bizim toplumumuz için tokalaşmamak çok zor. Ama ellerinizi daha sık yıkayabilirsiniz. Mikropların vücudunuza girmemesi için de ellerinizi gözünüze, burnunuza ve ağzınıza götürmeyerek önlem alabilirsiniz. Biz insanlara "Tokalaşılmasın" diyemeyiz. Ama tokalaşmadan önce veya sonra elleri sık yıkamak da hijyeni sağlamak açısından önemlidir.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tokalaşmak yerine yumruk selamı verin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN