Çanakkale Savaşları'ndan kalma mayın bulundu

Giriş Tarihi: 28.11.2013 12:06 Güncelleme Tarihi: 28.11.2013 12:09

Çanakkale Boğazı'nın kıyıya yakın bölümünde eğitim amacıyla dalış yapan kişinin bulduğu, Çanakkale Savaşları'ndan kaldığı tahmin edilen kuma gömülmüş mayın imha edilecek.

Profesyonel dalgıç Yusuf Arıkan, eğitim amacıyla Barbaros Mahallesi'ndeki eski Belediye Plajı yakınında suya girdi.

Arıkan, kuma gömülmüş cismin bir mayın olduğunu fark ederek Sahil Güvenlik Komutanlığı ekiplerine haber verdi.

Bölgeye gelen ekipler, mayının bulunduğu alanda inceleme yaptı.

Ekiplerin yapacağı etiketleme çalışmasının ardından bölgeye uyarı şamandırası bırakılacak. Daha sonra Sualtı Taarruz (SAT) komandoları tarafından imha işlemi gerçekleştirilecek.

Çanakkale Savaşları'ndan kaldığı tahmin edilen mayının, aradan geçen süre nedeniyle özelliğini kaybetmiş olabileceği ancak imha işlemi sırasında bölgede güvenlik tedbirleri alınacağı öğrenildi.

Arıkan yaptığı açıklamada, söz konusu bölgenin, geçen yıl dalış yaptığı sırada mayın tespitinde bulunduğunu alan olduğunu söyledi.

Yüzeyin 2,5 metre altında dolaşırken bir karartı gördüğünü anlatan Arıkan, şöyle konuştu:

"Daha sonra bu karartıya doğru yöneldim. Bunun, kuma gömülmüş bir mayın olduğunu fark ettim ve Sahil Güvenlik Komutanlığı ekiplerine haber verdim. Söz konusu bölgede 2-3 mayın daha var ancak net görünmüyor. Hepsi demirlerinden kopmuş ve suya gömülmüş halde. Bunların, 1915 yılında Nusret Mayın Gemisinin bölgeye bıraktığı mayınlar olabileceğini düşünüyorum. Tabii uzman ekiplerin yapacağı incelemeden sonra belli olacak."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çanakkale Savaşları'ndan kalma mayın bulundu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN