Dondurma çubuğuyla engelliye hayat oldu

Çubuklardan yaptığı maketleri satarak 6 yılda 88 engelliyi tekerlekli sandalyeye kavuşturan Bülent Yıldıran "Hedefim 880 engelliyi sandalye sahibi yapmak" dedi

Giriş Tarihi: 29.11.2013
Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesinde memur olarak çalışan Bülent Yıldıran, biriktirdiği dondurma çubuklarıyla yaptığı maketlerin satışından elde ettiği gelirle engellileri tekerlekli sandalyeye kavuşturuyor. Hobi olarak başladığı maketlerle, engellilerin hayatını kolaylaştırmaktan son derece mutlu olduğunu söyleyen hayırsever memur, eşi Yeter Yıldıran'ın da kendisine yardımcı olduğunu belirtti. Hedefinin, 880 engelliyi sandalye sahibi yapmak olduğunun altını çizen Yıldıran, "Her bir maket için yaklaşık 4-5 aylık emek veriyorum. Ama bir tekerlekli sandalye ama engelli yatağına kavuşan ihtiyaç sahibinin yüzündeki mutluluğu görünce tüm yorgunluğum gidiyor. Üstelik tüm sandalyeleri kişiye özel yaptırıyorum. Böylece kullanımı daha rahat oluyor" dedi.

KİŞİYE ÖZEL MAKET

Yaptığı maketleri 500 ila bin 500 lira arasında değişen fiyatlarla sattığını belirten Yıldıran, "Bir cami maketine 7 bin 500 çubuk, bir ev maketine 5 bin çubuk gidiyor. Maketlerin geliriyle aldığım tekerlekli sandalyeleri teslim ettiğimde o kardeşlerimin gözlerindeki mutluluk bende daha çok maket yapma ve daha çok engelli kardeşime ulaşma hissi uyandırıyor. Sokağa atılan dondurma çubukları, böylece bir işe yarıyor" diye konuştu. Yıllar önce hobi olarak başladığı maketleri şimdi insanlık görevi olarak yaptığını kaydeden Yıldıran, "Eşimle birlikte bitirdiğimiz her maketi bir engelli aracı ya da yatağı olarak görüyoruz. Şu anda satışa hazır 10 maketimiz var. İhtiyacı olan engelliler bize ulaşıp ihtiyaçlarını bildirsin" dedi. Yıldıran çifti sipariş verilen her türlü yapının maketini de kişiye özel yapabileceklerini söyledi.

'ALLAH ONDAN RAZI OLSUN'
Yıldıran çiftinin tekerlekli sandalye hediye ettiği 69 yaşındaki Şefre Gürbüz, 6 yıldır yürüyemediğini anlatarak, "Bülent kardeşim bana tekerlekli sandalye getirdi. Kendisine minnettarım" dedi. 16 yıl önce geçirdiği trafik kazası sonucu felç olan Apik Dişçeken (47) de yatalak hastaların en büyük sorunlarının vücutlarında oluşan yaralar olduğunu belirterek, "Bülent bey havalı yatak getirdi. Çok mutluyum" diye konuştu.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dondurma çubuğuyla engelliye hayat oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN