Liseli Kerem foto kapanla 'vaşak' görüntüledi

Ankara Atatürk Lisesi öğrencisi Kerem Yayık, Kızılcahamam Soğuksu Milli Parkı'nda kurduğu foto kapanla vaşak, tilki, kaya sansarı ve yavru boz ayı görüntülemeyi başardı.

Giriş Tarihi: 29.11.2013 13:43
Kerem'in görüntüleriyle değerlendirme yapan Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü (DKMP) konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Türkiye'de yaban hayatını koruma ve tanıtma konusunda gösterilen yoğun çabaya dikkat çekti.

Çalışmalar kapsamında ülkenin değişik bölgelerine foto kapanlar yerleştirildiği, bu sayede Türkiye'de yaşadığı bilinen ancak görüntülenemeyen türlerin tespitine çalışıldığı ifade edilen açıklamada, DKMP Genel Müdürlüğü'nün memeli yaban havyan türlerini tespit etme çalışmalarına en büyük desteğin ise doğa ve hayvan dostlarından geldiği vurgulandı.

FOTOLAR İÇİN GÜNLERCE ÇALIŞTI

Ankara Atatürk Lisesi öğrencisi Kerem Yayık, arazi çalışmaları esnasında birden fazla yaban hayvanını görüntülemeyi başararak, DKMP'ye bu konuda destek olan ilk doğa gönüllüsü oldu. Kerem Yayık, TÜBİTAK tarafından düzenlenen bir yarışma için, ailesi ve arkadaşlarının desteğiyle edindiği foto kapanı Kızılcahamam Soğuksu Milli Parkı'na kurdu. Günler süren uğraşları sonucu vaşak, tilki, kaya sansarı ve yavru boz ayıyı görüntülemeyi başardı. Çektiği görüntüleri Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ile paylaşan liseli Kerem'in çalışması kurumda memnuniyetle karşılandı.

ÖZYANIK: 60 FOTO KAPANIMIZ VAR

DKMP Genel Müdürü Ahmet Özyanık da kurum olarak yaban hayatının takibi ve korunması konusunda çok ciddi çalışmalar yürüttüklerini söyleyerek, 'Bu kapsamda kurmuş olduğumuz 60 foto kapan ile yaban hayatını gözlemlemeyi sürdürüyoruz. Kurulan foto kapanlar sayesinde hem Türkiye'de yaşadığı bilinen ancak görüntülenemeyen türlerin, hem de nesli tehlike altında bulunan hayvanların tespitini yapıyoruz. Foto kapanlar sayesinde Anadolu'nun dört bir tarafından elimize görüntüler ulaşıyor. En büyük mutluluğumuz ise doğa gönüllüsü vatandaşlarımızın da bu konuda büyük çaba sarf etmesi ve bizlere destek olması.' dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Liseli Kerem foto kapanla 'vaşak' görüntüledi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN