Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Karatay olayı' taktik değiştirtti

Giriş Tarihi: 1.12.2013

Canan Karatay gibi ünlülerin dolandırılması sonrası deşifre olan teledolandırıcılar sahte polisliği bırakıp bankacı oldu

Ünlü simaların dolandırılması sonucu yöntemleri deşifre olan ve insanları dolandıramaz hale gelen tele-dolandırıcılar, yeni bir teknik geliştirdi. Dolandırıcılar, artık aradıkları numaraları 155 değil, bankaların iletişim numaraları olarak gösteriyor. Sözde banka yetkilisi olan dolandırıcılar, şifre ve bilgilerini edindikleri insanların hesaplarını boşaltıyor.

YÜZDE 40 AZALDI
Profesör Doktor Canan Karatay, ünlü deprem profesörü Halit Demir ve yönetmen Yılmaz Atadeniz ile eşi Naciye Atadeniz gibi tanınmış kişilerin de, telefon dolandırıcılarının kurbanı olması sonucu yöntemleri deşifre olan tele-dolandırıcılık vakaları son 30 günlük süre içerisinde, yüzde 40 oranında azaldı. Kısa sürede yapılan kamu spotunun ardından, cep telefonları aracılığıyla ulaştıkları kişilerin kendilerine inanmamaları üzerine insanları dolandıramaz hale gelen dolandırıcılar ve organize şebekeler, vakit kaybetmeden yeni teknik geliştirdi. İnternet aracılığıyla bankaların iletişim numaralarını elde eden dolandırıcılar, internet üzerinden indirdikleri ve kullandıkları özel programlar veya yazılımlarla aramalar yapıyor. Geçmişte aynı programları kullanarak 155'ten aradıkları görüntüsünü veren dolandırıcıların, artık bankaların iletişim numaralarını kullanmaya başladıkları ifade ediliyor. Teledolandırıcılar, vatandaşları aradıkları kendi numaralarını, bankaların iletişim numaraları olarak gösteriyorlar. Bu olayın ilk örneği, geçtiğimiz hafta İstanbul'da banka hesap bilgilerine ulaşılan bir emeklinin dolandırılmasıyla yaşandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Karatay olayı' taktik değiştirtti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN