Boğaziçi'nde halat değişimi Nisan'da

Boğaziçi ile Fatih Sultan Mehmet köprülerinin büyük onarım ve yapısal takviyesi iş programına göre Boğaziçi Köprüsü'nün askı halatı değişiminin 2014 yılı nisan ayında başlaması planlanıyor.

Giriş Tarihi: 3.12.2013 11:54
Karayolları Genel Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamaya göre, Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet köprülerinin Büyük Onarımı ve Yapısal Takviyesi Projesi Yapım İşinin sözleşmesi 25 Kasım'da imzalandı.

15 gün içinde başlanması planlanan işlere ait projelendirme çalışmaları Amerikan Parsons firması tarafından tamamlandı. Bu kapsamda Boğaziçi Köprüsü'nde, 236 adet askı halatı değişimi (diyagonal olan askı halatlarının dikey hale getirilmesi), kulelerin içten çelik levhalarla güçlendirilmesi, tabliyenin bazı bölümlerinin tamiri ve güçlendirilmesi, üstyapı yenilemesi (asfalt işleri), ana kablo ve ankraj odaları için korozyona karşı nem alıcı sistem kurulması, elektromekanik işler (asansör, kablolama gibi) yapılacak. FSM Köprüsünde ise boya işleri (köprünün tamamen boyanması) ile ana kablo ve ankraj odaları için korozyona karşı nem alıcı sistem kurulması çalışmaları yapılacak. 540 gün sürecek olan çalışmada, iş programına göre ilk 6 ay içinde bakım-onarım işlerine ait imalat projeleri hazırlanarak malzeme tedariki yapılacak. 2014 yılı nisan ayında Boğaziçi Köprüsü askı halatı değişim işlerinin başlaması planlanıyor.

İŞLER TRAFİK AKIŞINI ENGELLEMEYECEK

Boğaziçi Köprüsü'nde trafik akışını etkileyebilecek üstyapı çalışmaları ise okulların tatile girdiği 2014 yılı temmuz-ağustos aylarında gerçekleştirilecek. Yapılan iş programına göre kamuoyu, çalışmalar hakkında önceden bilgilendirilecek.Yapısal takviye (askı kablosu değişimi) işleri esnasında 3 geliş ve 3 gidiş olmak üzere toplam 6 şeritli olan Boğaziçi Köprüsü'nde sadece kenar şeritler (gidiş ve gelişte en dış taraftaki birer şerit) saat 22.00-06.00 arasında trafiğe kapatılabilecek, zorunluluk olmadıkça da bu saatler dışında trafiğe kapatılmayacak. FSM Köprüsünde yapılacak işler ise köprüde trafik akışını engellemeyecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Boğaziçi'nde halat değişimi Nisan'da
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN