Kore Savaşı gazisini duygulandıran vefa

Giriş Tarihi: 3.12.2013

Güney Koreli işadamı Nak Kyun Chong, 60 yıl önce Kore Savaşı'nda gazi olan Türk askerleri için vefa örneği sergiledi. Chong, Türkiye'deki Kore Gazileri Derneği binasını yeniledi

Güney Koreliler, Kuzey Kore ile 1950-53 yıllarında yaşadıkları savaşta Türk askerlerinin gösterdiği kahramanlıkları, aradan geçen yıllara rağmen unutmuyor. Türkiye'nin 741 şehit verdiği savaşın üzerinden 60 yıl geçse de Güney Kore halkı, binlerce kilometre öteden kendilerini korumak için gelen Türk askerlerine olan vefalarını her fırsatta gösteriyor. Bunlardan biri de Güney Kore'nin nin en büyük gruplarından SK Group'un, e-ticaret portalı olan "n11.com"un CEO'su olan Nak Kyun Chong... İki yıl önce ailesiyle birlikte Türkiye'ye yerleşen ve savaş sırasında dayısını kaybeden Chong, Kore Savaşı'nda gazi olan Türk askerleri için büyük bir vefa örneği sergiledi. Dayısı Kore Savaşı'nda şehit olan Chong, Türkiye'deki Kore Gazileri Derneği binasını baştan aşağı yeniledi. İstanbul Sirkeci'deki dernek merkezi, koltuktan halısına, masasından sandalyesine, perdesinden boyasına kadar baştan dekore edildi.

'GAZİLER İÇİN NE YAPSAK AZ'
Yenilenen merkezi ziyaret eden Chong, Kore gazilerinden büyük ilgi gördü. Gaziler, Güney Koreli misafirlerine savaş anılarını anlatıp, birlikte fotoğraf çektirdi. Duygusal anların yaşandığı buluşma sırasında, Kore gazileri işadamına plaket hediye etti. Chong'u bağırlarına basan gazilerden 85 yaşındaki Turhan Çökmez, Kore'de tam 1.5 yıl savaştığını ve iki yara aldığını belirterek, "Onları sürekli yanımızda görmek çok güzel. Bizi hiç unutmadılar. Burası 'Gazi Yuvası' olacak. Bizden sonrakiler de gelip ziyaret edecek" dedi. Chong ise duygularını şöyle ifade etti: "Türk askerlerinin de aralarında bulunduğu müttefiklerimiz sayesinde bugün güçlü bir ülke inşa ettik. Bizim için canlarını ortaya koyan Türk gazileri için ne yapsak azdır. Burada olmak beni çok duygulandırdı. Her zaman destek olmaya hazırız."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kore Savaşı gazisini duygulandıran vefa
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN