Yok yere hapse bir 'Pardon' demediler

Giriş Tarihi: 3.12.2013

Hırsızlıktan tutuklanan üç arkadaşın, yakınlarının elde ettiği görüntüler incelenince suçsuz oldukları ortaya çıktı. 5 gün sonra serbest kalan üç arkadaş isyan etti: Pardon bile denmedi

Üç arkadaşın yanlışlıkla tutuklanarak cezaevine konulmalarını anlatan Ferhan Şensoy, Rasim Öztekin ve Ali Çatalbaş'ın başrollerini oynadığı "Pardon" filmi gerçek oldu. Türkmenistan uyruklu iki arkadaşı ile birlikte doğum günü partisinden dönen 33 yaşındaki Nurettin Aydın, hırsızlık şüphelisi olduğu gerekçesi ile önce gözaltına alındı, sonra çıkartıldığı mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi. Polis gibi çalışan ailesi soyulan marketin güvenlik kameralarını bulunca gerçek anlaşıldı. Cezaevinde 5 gün kalan Aydın, "Haksız yere 5 gün yattım. Koğuşun bulaşıklarını yıkayıp volta bile attım. Olayı duyan patronum işten attı. Sonrasında bana 'pardon' bile denmedi" dedi.

POLİS GİBİ ÇALIŞTI
İstanbul Güngören'de bir tekstil firmasında çalışan 33 yaşındaki Nurettin Aydın, birlikte çalıştığı Türkmenistan uyruklu Mansur Seyitjanov ile Maksat Yuldashov ile bir arkadaşlarının doğum günü kutlamasına katıldı. Partiden çıkan üç arkadaşın önü, bölgede devriye görevi yapan Güngören Önleyici Hizmetler Büro Amirliği'ne bağlı polisler tarafından kesildi. Yapılan Genel Bilgi Taraması (GBT) kontrolünde kayıtları temiz çıkan üç arkadaş, polisler tarafından serbest bırakıldı. Ancak kısa bir süre sonra aynı polisler geriye döndü ve 3 arkadaşı bir marketten gerçekleştirilen hırsızlık olayının şüphelisi olarak gözaltına aldı ve Güngören Polis Merkezi'ne götürdü. Burada ifadeleri alınan Nurettin Aydın ve arkadaşları haklarındaki hırsızlık suçlamalarını reddetti. Ancak Cumhuriyet Savcılığı'na çıkartılan kişiler, tutuklanmaları talebi ile mahkemeye sevk edildi. Mahkemede de dertlerini anlatamayan üç arkadaş, tutuklanarak cezaevine gönderildi. Nurettin Aydın'ın cezaevine girmesi üzerine eniştesi Mustafa Koca, olayın peşine düştü. Koca, Güngören'de 17 Kasım tarihinde soyulan marketi yandan gören güvenlik kamerası görüntülerine ulaştı. Soygunu yapan 6 kişinin an be an kameralara takıldığını gören Koca ile yakınları, görüntüler ile birlikte soluğu Cumhuriyet Savcılığı'nda aldı. Görüntüleri izleyen savcı, polislere görüntüleri izleyip ek delil getirmeleri talimatını verdi. MOBESE kameraları ile birlikte yaklaşık 10 kameradan görüntü elde edildi ve yapılan incelemede cezaevinde 5 gündür yatan Aydın ve arkadaşları, olayla ilgileri olmadığı anlaşılınca serbest bırakıldı.

'BULAŞIK YIKADIM VOLTA ATTIM'
Aydın, "Hırsızlık gibi adi bir suçla cezaevine gönderildim. Benden ne özür dilendi ne uğradığım haksız konusunda bir söz duydum. 'Pardon' bile demediler. Suçsuz olduğum anlaşılıp cezaevinden çıkarken, cezaevi savcısı 'yanlışlıkla içeriye girmiş' serbest dedi. Müdür bile güldü" diye konuştu. Cezaevinde yaşadıklarını da anlatan Aydın, "Koğuş sorumlusu ile tanıştım. Benimle beraber yaşlı bir kişi daha vardı. Ona gece horlayanları uyandırma görevi verildi. Beni de bulaşıkçı yaptılar. Mahkûmlar ile birlikte avluda volta atmaya bile başlamıştım. Oradayken suçu olmayan bir insan bile kendini suçlu sanıyor" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yok yere hapse bir 'Pardon' demediler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN