Türkiye'nin en iyi haber sitesi

“Geçmişten miras mangala, genç gönüllerde canlanıyor”

Zonguldak Gençlik Merkezi ve Zonguldak İl Özel İdaresi ortaklığında hazırlanan proje kapsamında, Zonguldak Merkez, Ereğli, Alaplı, Çaycuma, Devrek ve Gökçebey ilçelerinde yer alan 60 köy okulunda öğrenim gören yaklaşık 5000 öğrenciye ulaşılarak Mangala oyununun tanıtımı gerçekleştirildi.

Giriş Tarihi: 4.12.2013 17:10 Güncelleme Tarihi: 4.12.2013 17:11
İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerinin de desteklediği proje ile, köy okullarında bulunan öğrencilere öncelikle Mangala oyunu öğretiliyor ve pratik yapabilmeleri için İl Özel İdarenin Sponsorluğunda tedarik edilen Mangala oyun setleri dağıtılıyor. 2014 yılı Nisan ayı içerisinde Zonguldak İli Mangala Turnuvası düzenlenecek olması da projeye ayrı bir heyecan katıyor.

Proje kapsamında; Ereğli ilçesinde ki spor salonuna 27 okuldan 135 genc ve öğretmenleri, davet edildi. Gençlere ve öğretmenlerine; Gençlik merkezi müdürü, gençlik liderleri ve gönüllü gençler tarafından mangala oyununu öğretildi ve mangala oyun setleri okullara armağan edildi. 4-5 Aralık 2013 tarihlerinde merkez ve ilçelerdeki diğer köy okullarında ki gençlere de Mangala oyunu öğretilecek ve Mangala hediye edilecek. Böylelikle 2014 Nisan ayında yapılacak olan turnuva hazırlıkları da tamamlanmış olacak. Zonguldak genelinde yapılacak Mangala Turnuvası 2 kategoride gerçekleştirilecek. 1.kategoride; 5 ve 6. Sınıflardan oluşan bir grup ,2.kategoride ise 7. Sınıflardan oluşan diğer bir grup arasında yapılacak. Turnuva birinci ve ikincilerine tablet bilgisayar, turnuva üçüncülerine de fotoğraf makinesi ve dereceye girenlere Mangala oyun seti hediye edilecektir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
“Geçmişten miras mangala, genç gönüllerde canlanıyor”
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN