Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türk taksicinin hayatını 'Bay En İyi' kurtardı

Giriş Tarihi: 4.12.2013

ABD'de taksicilik yaparken asılsız şekilde tecavüzle suçlanan Hüseyin Akbana'yı, müebbetten 'Bay En İyi' lakaplı avukat Cardoza kurtardı. Akbana, başına gelenler ve verilmeyen ABD vizesi için dava açacak

ABD'nin San Francisco kentinde bir ABD'li ile evli olan 'nın başına, nüfuzlu bir kişiyle tartıştıktan sonra gelmeyen kalmadı. Asılsız şekilde tecavüzle suçlanan, TV kanallarında teşhir edilen ve ömür boyu hapsi istenen Akbana'yı, lakabı 'Bay En İyi' olan efsanevi savunma avukatı Michael Cardoza, ömür boyu hapisten kurtardı. Altı ay tutuklu kaldıktan sonra, Eyalet Mahkemesi'ndeki davada, 12 jüri üyesinin 12'sinin kararıyla beraat eden Akbana, çalışma izni iptal edilince ve dolaylı tehditler alınca Türkiye'ye döndü. Vize verilmediği için de 7 yıldır ABD'deki eşinden ayrı yaşıyor.

POLİS YOLUNU KESTİ

Bugün 44 yaşında olan Hüseyin Akbana'nın film gibi öyküsü, 2002'de ABD'ye gitmesiyle başladı. Akbana, aynı yıl ABD'li Öğretmen Renee Ann Boyer ile evlendi ve Kaliforniya eyaletinin San Fransisco şehrinde yaşamaya başladı. 2005'in eylül ayının başında bir gün, baldızının kocasıyla tartıştı. Bu kişi kentte nüfuzlu biriydi ve kendisine, adının Hüseyin olmasından yola çıkarak, "Sen zaten teröristsin, senin hayatını mahvedeceğim" diyerek tehditler savurdu. Bu olaydan kısa bir süre sonra 20 Eylül 2005 günü taksisinde çalışırken, San Francisco polisi tarafından yolu kesildi. Yere yatırıldı, elleri kelepçelendi ve polis merkezine götürüldü. Burada kendi aralarında, "Müslüman teröristi yakaladık" diye konuştuklarını duyunca, "Türk ve Müslüman'ım ama terörist değilim" diye itiraz etti. Bunun üzerine bir grup polis tarafından dövüldü. Altında sadece bir pijamayla hücreye atıldı. İki gün burada tutuldu. Birinin adı H.H. olan iki kadını taksisiyle kaçırdığı, şehir merkezinde taksinin içinde tecavüz ettiği ileri sürülüyordu. Birden fazla kadını kaçırmak, taciz etmek, alıkoymak ve tecavüzle suçlandı. Cezaevine konuldu. Polisin verdiği bilgiyle hareket eden aralarında San Francisco'da yayın yapan pek çok haber kanalı tarafından adı açık yazılarak, "Tecavüzcü" diye yaftalandı.

DELİLLERİ ÇÜRÜTTÜ

Akbana, suçsuzluğuna inanan bir yakını sayesinde ABD'nin en iyi savunma avukatlarından olan ve "Bay En İyi" olarak tanınan 69 yaşındaki Michael Cardoza ile tanıştı. Normalde yüz binlerce dolar avukatlık ücreti alan Cardoza, tanıdığı vasıtasıyla kendisinden yardım isteyen Akbana'nın suçsuzluğuna inandı ve 21 bin dolara anlaştığı Akbana'yı savundu. Cardoza, suçlayan kadının psikolojik rahatsızlıkları olduğunu, gerçekleşmeyen olayları, gerçekmiş gibi anlattığını duruşmada ispatladı. Ayrıca tecavüze uğradığını söyleyen kadının, adli tıp muayenesinde vücudunda sperm izi olmadığı ortaya çıktı. Akbana'nın olay saatinde başka bir yerde olduğu da tanıklarla desteklendi. Kaçırmakla suçlandığı ikinci kadının ise aslında hiç var olmadığı ortaya çıktı. 12 jüri üyesinin ortak kararıyla Hüseyin Akbana beraat etti. Ancak haber kanalları tarafından teşhir edilen Akbana'nın taksi kullanabilmesi için gereken çalışma izni 6 ay boyunca verilmedi. Can güvenliğinden endişe eden Akbana, polis teşkilatından iki tanıdığı ve Mısırlı bir avukatın "Polisler seni sevmiyor. Senin yerinde olsak buradan giderdik" telkinleri üzerine, eşini ABD'de bırakıp 9 Aralık 2006'da bir süreliğine Türkiye'ye döndü. Yaşadığı psikolojik travma nedeniyle Türkiye'de tedavi gördü, iyileştikten sonra da ABD Büyükelçiliği'ne başvurdu. Ancak 2012'deki başvurusu sırasında bu defa Green Kart'ı (Yeşil Kartı) da elinden alındı. Normal vize başvurusu da reddedilen Hüseyin Akbana, eşinin Türkiye'ye gelip tüm belgeleri getirmesine rağmen vize alamadı.

DIŞİŞLERİ: DAVA AÇABİLİR

ABD'ye dönüp, hayatını kâbusa çeviren Kaliforniya Valisi'ne maddi ve manevi tazminat davası açmak istediğini belirten Hüseyin Akbana şunları söylüyor: "ABD'ye girebilmek için vize talep ediyorum. ABD vatandaşlığımı geri istiyorum. San Francisco Polis Teşkilatı, bana yönelttiği asılsız suçlamalarla hayatımı kâbusa çevirdi. Eşimle yıllardır ayrı kaldık. Bu yüzden polis teşkilatının amiri olan Kaliforniya Valiliği'ne maddi ve manevi tazminat davası açmak istiyorum. İmkân verilirse, ABD Adaleti'ne güveniyorum." Nitekim Akbana'nın başvurusunu değerlendiren Dışişleri Bakanlığı Konsolosluk Daire Başkanlığı da 25 Haziran 2010'da şu yanıtı verdi: "Mağduriyetinin giderilmesini teminen, kendisini haksız yere suçlayan San Francisco polisi aleyhine açabileceği bir davada hakkını hukuk yoluyla arayabileceği hususundaki kanaatimiz de bildirilmiştir."

JACSON DAVASINDA DANIŞMANLIK YAPIYOR
Avukat Michael Cardoza, devlet yetkililerinin sorumluluğunun olduğu davalarda mağdurların avukatlığını üstlenmesiyle de tanınıyor. Michael Jackson'ın da aralarında bulunduğu popüler davalarda ise basına danışmanlık yapıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türk taksicinin hayatını 'Bay En İyi' kurtardı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN