Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Aralık soğuk geçecek

İlk kez hava sunumu yapan Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu, aralık ayının uzun yıllar ortalamasına göre bir kaç derece soğuk geçeceğini açıkladı

Giriş Tarihi: 5.12.2013
Orman ve Su İşleri Bakanı 'ndan aralık ayı için soğuk hava uyarısı geldi. Bakan Eroğlu, Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nde düzenlediği basın toplantısında, bir ilke imza atarak hava sunumu yaptı ve 2013-2014 su ve yağış durumu hakkında bilgi verdi. Eroğlu, "9-15 Aralık, bütün yurtta ortalamanın biraz altında soğuk geçecek. Aralığın üçüncü haftası, sıcaklık bütün yurtta uzun yıllar ortalamasının altında seyredecek. Aralık ayının son haftası ise batıda uzun yıllar ortalaması civarında, Doğu ve iç taraflarda ise uzun yıllar ortalamasının birkaç derece altında seyredecek" dedi. Eroğlu, yağışların ise aralık ayının ikinci haftasında yurdun kuzey ve doğusunda uzun yıllar ortalamasının üzerinde seyredeceğini, diğer haftalarda ise ortalama civarında olacağını bildirdi.

BUZLANMAYA DİKKAT

Gazetecilerin "Aralık'ta yoğun kar yağışı beklenip beklenmediği" sorusunu ise Tahminler Daire Başkanı Mehmet Fatih Büyükkasapbaşı yanıtladı. Büyükkasapbaşı, cumartesiden itibaren kuzeyden gelecek yeni yağışlı hava sisteminin etkisi altına girileceğini belirterek, "6-10 derece düşüş bekliyoruz. Yurdun büyük bölümünde karla karışık yağmur ve kar var. Bu hafta kış şartlarını iyice hissetmeye başlayacağız. Buzlanmaya karşı uyarıyoruz" dedi.

RADAR GÖZETLEMESİ

Meteoroloji Genel Müdürlüğü 10 radardan oluşan mevcut ağı genişleterek tüm ülkeye yaygınlaştırılması için hazırlanan ve 2014-2016 yılları arasında uygulanacak olan proje ile Afyonkarahisar, Bursa, Diyarbakır, Erzurum, Gaziantep, Karaman ve Sivas'a radar kurulacak. Eroğlu "Radarlarla birlikte saatlik, noktasal hava tahminleri yapılacak. Şiddetli meteorolojik hadiseleri önceden tahmin edecek bu radarlarla beraber muhtemel can ve mal kayıpları azalacak. Tahminler yüzde 95 doğruluk payını yakaladı" dedi.

'İSTANBUL'DA SU SIKINTISI YOK'
Bakan Eroğlu, İstanbul'daki barajların son yılların en düşük seviyesinde olduğu yönündeki haberleri değerlendirdi. Özellikle ekim ve kasımın barajlardaki su seviyesinin en düşük olduğu aylar olduğuna işaret eden Eroğlu, artık yağışların gelmeye başlayacağını belirterek, "Siz barajlardaki su seviyesine bakmayın. Bizim İstanbul'da yedeğin yedeği var. Istranca'ya baraj inşa ettik. Biliyorsunuz Melen sistemini bağladık. Büyük Melen 180 kilometre mesafeden İstanbul'a akıyor. Sadece İstanbul'un Anadolu yakasına değil, Boğaz'ın altından ilk kez tünel inşa ettik. Dolayısıyla İstanbul'da herhangi bir sıkıntı yok" diye konuştu. Eroğlu hiçbir şehirde su sıkıntısı olmadığını söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Aralık soğuk geçecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN