Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kar yolları kapattı

Soğuk hava ve kar yağışı geç de olsa etkisini göstermeye başladı. Kar, Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu'da 350 köy yolunu ulaşıma kapattı. Marmara ve Ege Bölgesi'nde ise fırtına göz açtırmadı

Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu'da etkili olan soğuk hava ve kar yağışı hayatı adeta felç etti. Artvin'de 117, Rize'de 73, Ardahan'da 49, Erzurum'da 48 ve Bayburt'ta da 3 olmak üzere 350 köy yolu ulaşıma kapandı. Rize-Erzurum kara yolunun 2 bin 640 rakımlı Ovit dağı mevkii de 55 santimetreye ulaşan kar nedeniyle ulaşıma kapandı. Yoğun kar yağışı ve tipi nedeniyle önceki akşam kapanan Ardahan- Posof ve ArdahanŞavşat karayollarını açma çalışmaları da sürüyor. Ardahan'da gece hava sıcaklığının sıfırın altında 10 dereceye düşmesi nedeniyle kent merkezinden geçen Kura nehri 10 santimetre buz tuttu. Kars'ta da gece eksi 18 dereceye düşen sıcaklık nedeniyle çok sayıda evin su tesisatını dondururken, Kars çayının bazı kesimleri de dondu. Kar nedeniyle, İzmir-Ankara arasındaki ulaşımı sağlayan D-300 Karayolunun Esenyazı Kavşağı ile Kavacık Rampası arasında trafik aksadı. Giresun, Manisa, Denizli ve Isparta'nın bazı kesimlerine mevsimin ilk karı yağdı.

EGE VE MARMARA'YI DA FIRTINA VURDU
Orta Akdeniz üzerinden gelen alçak basınç sisteminin etkisi altında bulunan Doğu Anadolu Bölgesi'nde de aralıklarla yağan kar ve soğuk hava hayatı olumsuz etkilemeye devam ediyor. Hava sıcaklıkları da önceki gece sıfırın altında olmak üzere Erzurum'da 14, Ağrı'da 12, Kars'ta 11, Ardahan'da 10, Erzincan ve Iğdır'da 4 dereceye kadar düştü. Marmara Denizi'nde seyreden 35 yerli ve yabancı bandıralı şilep ve tanker saatteki hızı 80 kilometreye ulaşan poyraz nedeniyle yollarına devam edemeyince rotalarını Tekirdağ Şarköy sahillerine çevirerek demirledi. Personel yer yer 5 metreyi aşan dalgalar nedeniyle karaya çıkamadı. Çanakkale Boğazı'nda etkili olan ve saatteki hızı 90 kilometreye ulaşan poyraz fırtınası nedeniyle Kabatepe ve Gökçeada arasındaki karşılıklı seferler iptal edilirken, Gelibolu-Lapseki arasındaki arabalı vapur seferleri de zaman zaman aksadı. Lapseki'de denizden 25 metre açıkta bulunan "Deniz Kızı" heykeli de fırtınaya dayanamayarak yıkıldı. Rize'de de bir süre önce su tutmadığı için gündeme gelen olimpik yüzme havuzu ise fırtınanın oluşturduğu dev dalgaların getirdiği deniz suyu ve kaya parçalarıyla doldu. Denize çok yakın yapılan havuzda binaya kadar ulaşan dalgalar camları patlatarak içine girdi. Tekirdağ'da da saatteki hızı 50 kilometreye ulaşan fırtınanın oluşturduğu 5 metrelik dalgalar sahilde hayatı felç ederken, gemi seferleri de iptal edildi. İzmir"de de fırtına nedeniyle arabalı vapur seferleri iptal edilirken, Aliağa ilçesi açıklarındaki gemiler koylara demirledi. İlçede, önceki gün söküm için bekletilen Bolivya bayraklı bin 836 gros tonluk kuru yük gemisinin şiddetli rüzgar nedeniyle Ilıca Burnu'na doğru sürüklenip Ege Gaz İskelesi yakınlarında karaya oturması ve bunun üzerine yine söküm için bekleyen 2 kuru yük gemisinin sürüklenmemeleri için karaya oturtulmasının ardından, gemi söküm çalışmalarına da ara verildi. Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden alınan bilgilere göre cumartesi gününden başlamak üzere kar yağışı tüm yurtta etkili olacak. Cumartesi ve pazar günleri Marmara, İç Ege, İç Anadolu'nun kuzey batısı ve Batı Karadeniz'de yer yer yoğun olmak üzere kar yağışı görülecek. Sıcaklıklar hızlı bir şekilde düşerken Marmara'da kuvvetli poyraz görülecek. Kar yağışı yurt genelinde hafta ortasına kadar etkili olacak. Meteoroloji, Muğla sahil şeridinde kuvvetli yağış, Göller Bölgesi'nde karla karışık yağmur, Finike ve Anamur açıklarında ise fırtına uyarısında bulundu.

SOBA ZEHİRLENMESİ VE YANGINDA ÜÇ ÖLÜ
Kayseri'nin Melikgazi ilçesinde bir yaşlı kadın ile 10 yaşında çocuk sobadan sızan karbonmonoksitten öldü. Bir kişi de tedavi altında. İstanbul Sultangazi'de de 4 katlı binanın ikinci katında elektrik sobasının devrilmesi sonucu çıkan yangında hurdacılık yapan 55 yaşındaki Mehmet Şirin Çakır hayatını kaybetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kar yolları kapattı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN