Hemşirelerin 3'te birine çimdik ya da tırmalama

Giriş Tarihi: 6.12.2013

Trabzon'da 109 hemşireyle görüşülerek yapılan araştırmada, hastalar tarafından şiddete maruz kalan hemşirelerin yüzde 33'ünün ya çimdiklendiği ya da tırmalandığı ortaya çıktı

Trabzon'da hemşireler üzerinden yapılan araştırmada ilginç bilgiler ortaya çıktı. Buna göre; hemşirelerin yüzde 33'ü hastalar tarafından ya çimdikleniyor ya da tırmalanıyor. Karadeniz Teknik Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü'nden Yrd. Doç. Dr. İlknur Kahriman, Trabzon'da "Hemşirelerin Şiddete Maruz Kalma Durumları" ile ilgili bir araştırma yaptı.

HASTALARI DA ETKİLİYOR
Şehirdeki hastanelerde 109 hemşireyle görüşülerek gerçekleştirilen araştırmaya göre; hemşireler fiziksel şiddet olarak en çok tırmalanıp-çimdikleniyor, sözlü şiddet olarak da en çok bağırma ve tehditle karşı karşıya kalıyor. Son bir yıl içinde hemşirelerin yüzde 33.9'u hastalar, yüzde 33'ü hasta yakınları, yüzde 10.1'i de çalışma arkadaşları tarafından sözlü şiddete maruz kalmış. Hastalarca uygulanan sözlü şiddetin yüzde 66.6'sı bağırma, yüzde 28.2'si tehdit, yüzde 5.2'si küfür... Hasta yakınlarının sözlü şiddeti ise bağırma (yüzde 42.9), tehdit (yüzde 11.4) ve küfür (yüzde 8.6) şeklinde gerçekleşti. Hemşirelerin yüzde 8.3'ü hastalar, yüzde 1.9'i hasta yakınları, yüzde 0.9'u da çalışma arkadaşları tarafından fiziksel şiddete maruz kalırken, yüzde 33.3'ü hastalar tarafından "tırmalanma-çimdiklenme" tarzında "basit şiddet"e maruz kalıyor. Son bir yılda şiddete maruz kalan hemşirelerin yüzde 23.3'üne vurma, yüzde 22'sinin yumruklanma, yüzde 11'inin de tekmelenme biçiminde saldırı olduğu belirlendi. Hemşirelerin yarısı, fiziksel şiddete maruz kaldıklarında kendi kendilerine olayla baş etmeye çalıştıklarını söylerken, şiddet olayından sonra yüzde 52.6'sı öfke, yüzde 10.5'i korku yaşadığını, yüzde 10.5'i de olaydan sonra mesleğini bırakmak istediğini kaydetti. Ayrıca, sözlü-fiziksel şiddete maruz kalan hemşirelerin yüzde 40'ının iş performansının etkilendiği, bu durumun hastalara da yansıdığı ortaya çıktı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hemşirelerin 3'te birine çimdik ya da tırmalama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN