Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Töre cinayeti kararı Yargıtay'dan döndü

Ablası ile kaçarak evlendiği Müslüman eşini öldüren Ermeni asılı Gönay Öğmen hakkında 'töre' gerekçesiyle verilen karar Yargıtay'ca bozuldu. Sanık, kasten cinayet ve kardeşin öldürülmesi suçlarından yargılanacak

Giriş Tarihi: 6.12.2013
İstanbul'da iki yıl önce Ermeni asıllı kız kardeşinin bir Müslüman'la kaçarak evlenmesine kızan ve kız kardeşi ile eniştesini öldüren Gönay Öğmen'e "töre saikiyle adam öldürmek" suçundan verilen mahkumiyet kararı, Yargıtay tarafından bozuldu. Sanık avukatları, Hıristiyanlık dininde töre cinayeti işlenmediğini belirterek, kararı temyiz etmişti.

'HAKSIZ TAHRİK YOK'
Yargıtay 1. Ceza Dairesi'nin bozma kararında, "Sanık Öğmen'in, kız kardeşi Soney ile Zekeriya'nın kaçmalarına ve kendi istediği biçimde evlenme töreni yapmamalarına kızarak, onların öldürülmesi yönünde toplumsal bir beklenti veya baskı bulunmamasına rağmen, sırf kendi subjektif değer yargılarıyla karar vermek suretiyle onları öldürdüğü olayda, töre saikiyle insan öldürme suçunun unsurlarının oluşmadığı" belirtildi. Yargıtay, Öğmen'in Zekeriya Vural'ı haksız tahrik bulunmaksızın, kasten öldürmek suçundan, kız kardeşi Soney'i ise nitelikli cinayet ve kardeşin öldürülmesi suçlarından cezalandırılması gerektiğine karar verdi. Öğmen, İstanbul 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yeniden yargılanacak.

'BARIŞ YEMEĞİ' DİYE ÇAĞIRDI
Kaçarak evlenen çiftle bu konuyu konuşmak için 12 Aralık 2010'da bir restoranda "barış yemeği" için buluşan Gönay Öğmen, Zekeriya Vural'ın Hıristiyan olmasını ve kilisede düğün yapılmasını istemiş, Vural ise "Hıristiyan olsam da kilisede düğün komik olur, çevremi bu düğüne çağıramam. Düğünü kendi aramızda yapalım" diye yanıt vermişti. Daha sonra çiftin aracına binen Öğmen, kendisine hakaret ettiğini öne sürdüğü eniştesi ile ablasını, başlarına birer el ateş ederek öldürmüştü.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Töre cinayeti kararı Yargıtay'dan döndü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN