DİKKAT! Kar geliyor

Hava sıcaklığı Kuzeybatı kesimlerde 6 ila 10 derece azalırken, Türkiye genelinde yağışlar etkisini göstermeye devam edecek.

Giriş Tarihi: 7.12.2013 09:34 Güncelleme Tarihi: 7.12.2013 13:53
Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre, Türkiye'nin genelinde yağış bekleniyor. Adana ve Hatay kıyı kesimlerinde kuvvetli sağanak, öğle saatlerinden itibaren Zonguldak, Bartın, Karabük, Bolu, Bursa, Bilecik, Kocaeli, Sakarya, Yalova, Düzce ve Kastamonu çevrelerinde yoğun kar şeklinde görülecek yağışların; Ege ve Akdeniz kıyı kesimleri ile Güneydoğu Anadolu'da yağmur ve sağanak, yağış alan diğer bölgelerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor.

Rüzgar ise, Karadeniz'de kuzeybatı (Karayel), Ege Kıyılarında kuzey ve kuzeydoğu (Poyraz) yönlerden kuvvetli zaman zaman kısa süreli fırtına, doğu bölgelerde güney ve güneybatı (Lodos) yönlerden kuvvetlice esecek.

YEREL KUVVETLİ SAĞANAK YAĞIŞ UYARISI

Meteoroloji, Doğu Akdeniz'in doğusunda devam eden sağanak yağışın, güney ve güneybatı yönlerden esen kuvvetli rüzgarla birlikte, Karataş ve Yumurtalık ilçeleri başta olmak üzere Adana kıyıları ile Hatay kıyı kesimlerinde aralıklarla yerel olarak kuvvetli olmasını beklediğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı vatandaşları uyardı.

YOĞUN KAR YAĞIŞI UYARISI

Kuzeybatı kesimlerdeki yağışların öğle saatlerinden itibaren karayel fırtınası ve ani sıcaklık düşüşü ile birlikte kar yağışına dönüşeceği, Zonguldak, Bartın, Karabük, Kastamonu, Bolu, Bursa ve Bilecik illeri başta olmak üzere Batı Karadeniz ve Marmara'nın doğusunda yer yer yoğun kar yağışının görüleceği, ayrıca gece saatlerinden itibaren Bitlis, Muş, Bingöl ve Tunceli çevrelerinde kar yağışının etkisini artıracağı tahmin edildiğinden yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı Meteoroloji dikkatli ve tedbirli olunması gerektiğini kaydetti.

DOĞU BÖLGELERDE BACA GAZI ZEHİRLENMELERİNE DİKKAT

Doğu bölgelerde rüzgarın güney ve güneybatı yönlerden kuvvetli olarak esmesi beklendiğinden, İç Anadolu'nun doğusu, Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinde yaşanabilecek muhtemel soba ve doğalgaz kaynaklı baca gazı zehirlenmelerine karşı Meteoroloji ilgilileri uyardı.

BUZLANMA VE DON UYARISI

Meteoroloji, bu sabah ve gece saatlerinde kuzey, iç ve doğu bölgede buzlanma ve don olayı beklendiğinden meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerektiğini bildirdi.

BAZI İLLERDE HAVA DURUMU

İSTANBUL: Çok bulutlu sabah saatlerinde yağmurlu, öğle saatlerinden itibaren kuvvetli karayel ve ani sıcaklık düşüşü ile birlikte karla karışık yağmur, yüksekleri yer yer kar yağışlı. (6)

ANKARA: Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden itibaren karla karışık yağmur ve kar yağışlı. (5)

İZMİR: Parçalı ve çok bulutlu, akşam saatlerine kadar aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı.(13)

ADANA: Çok bulutlu ve aralıklı sağanak yağışlı geçecek. Yağışların; Karataş ve Yumurtalık ilçeleri başta olmak üzere kıyı kesimlerinde aralıklarla yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor.(17)

Antalya: Parçalı ve çok bulutlu, akşam saatlerine kadar aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı.(16)

SAMSUN: Parçalı ve çok bulutlu, akşam saatlerinden itibaren yağmurlu, iç ve yüksek kesimleri karla karışık yağmur ve kar yağışlı.(13)

ERZURUM: Parçalı ve çok bulutlu, akşam saatlerinden itibaren kar yağışlı.(-4)

DİYARBAKIR: Çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra yağmurlu, akşam saatlerinden itibaren karla karışık yağmur ve yüksekleri yer yer kar yağışlı.(8)

BÖLGELERDE HAVA DURUMU

MARMARA: Çok bulutlu ve bölge geneli yağışlı geçecek. Yağışların; sabah saatlerinde güney ve doğusunda yağmur, Trakya'da hafif kar, öğle saatlerinden itibaren kuvvetli karayel ve ani sıcaklık düşüşü ile birlikte Kocaeli, Sakarya, Yalova, Bursa ve Bilecik çevrelerinde yoğun olmak üzere bölgenin güney ve doğusunda kar şeklinde olacak.

EGE: Çok bulutlu ve bölge geneli yağışlı geçecek. Yağışlar; kıyı kesimlerde yağmur ve sağanak, iç kesimlerde karla karışık yağmur ve zamanla kar şeklinde olacak.

AKDENİZ: Parçalı çok bulutlu, bölge geneli yağışlı geçecek. Kıyı kesimlerde yağmur ve sağanak, iç kesimlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması beklenen yağışlar; güney ve güneybatı yönlerden esecek kuvvetli rüzgarla birlikte, Karataş ve Yumurtalık ilçeleri başta olmak üzere Adana kıyıları ile Hatay kıyı kesimlerinde aralıklarla yerel olarak kuvvetli olacak.

İÇ ANADOLU: Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden itibaren batı kesimleri ile zamanla bölge geneli karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçecek.

BATI KARADENİZ: Çok bulutlu, bölge geneli karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçecek. Yağışlar; Bolu, Düzce, Zonguldak, Bartın, Karabük ve Kastamonu çevrelerinde yer yer yoğun kar yağışı şeklinde olacak.

ORTA VE DOĞU KARADENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, akşam saatlerinden itibaren bölge geneli karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçecek.

DOĞU ANADOLU: Parçalı ve çok bulutlu, güneybatı kesimleri sabah ve öğle saatlerinde yağmurlu, zamanla Van ve Iğdır çevreleri dışında bölge geneli karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçecek. Yağışlar, gece saatlerinden itibaren Tunceli, Bingöl Muş ve Bitlis çevrelerinde yoğun kar yağışı şeklinde olacak.

GÜNEYDOĞU ANADOLU: Parçalı ve çok bulutlu, batı kesimleri ile zamanla bölge geneli yağışlı geçecek. Yağışlar genellikle yağmur ve sağanak, akşam saatlerinden sonra Diyarbakır ve Siirt çevrelerinde karla karışık yağmur ve yükseklerinde yer yer kar şeklinde olacak.

HAVA SICAKLIKLARINI DERECELERİYLE GÖRMEK İÇİN HARİTALARIN ÜZERİNE TIKLAYINIZ...

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
DİKKAT! Kar geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN