Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ölüm madeninin karşılığı, 22.5 yıla kadar hapis cezası

Zonguldak'ta kaçak maden kurbanı 3 işçi toprağa verildi. Hukukçulara göre ise mührü kırdıran ocak sahibi için 22.5 yıla kadar hapis cezası istenebilir

Zonguldak'ta ruhsatsız ve mühürlü kömür ocağında 3 işçinin ölümünün ardından başlatılan soruşturma sürerken, hukukçular kaçak maden ocağının sahibi hakkında 'bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne sebebiyet verme' suçundan 22.5 yıla kadar hapis cezası istenebileceğini söyledi.

TOPRAĞA VERİLDİLER

Merkeze bağlı Rat Mahallesi'nde İsmail K.'ye ait olan ve 15 gün önce mühürlenen ruhsatsız maden ocağı 3 kişinin hayatına mal olmuştu. İddiaya göre "kamu malına zarar vermek" suçundan cezaevinde olan İsmail K. bir tanıdığı aracılığıyla ruhsatsız ocağı yeniden işletmek için eski işçileri Mustafa Özalpuğan (54), Yaşar Özerdoğan (53) ve İsmail Altun'a (24) haber gönderdi. Bunun üzerine 4 gün önce mühürlü maden ocağını açan 3 işçi metan gazından zehirlenerek önceki gün öldü. Talihsiz işçiler dün Bartın'da toprağa verilirken Zonguldak Cumhuriyet Başsavcısı Hüseyin Özbakır, "Bilirkişi raporunu inceleyeceğiz. Buradan hareketle dava açılacak" dedi. Avukat Cesim Parlak ise şu değerlendirmede bulundu: "Daha önce kapatılmış ve ruhsatı olmayan bir yeri, eksiklikler giderilmeden kaçak olarak çalıştırıyorsa ve insanların ölümüne neden oluyorsa, normal taksirden bahsedilemez. Ölüme sebebiyet veren kişi hakkında, TCK 85/2 ve TCK 22. maddeleri gereği 22.5 yıla kadar hapis istemiyle dava açılır. Ayrıca mühürlenmiş bir yeri kaçak olarak çalıştırdığı için 3 yıla kadar hapis cezası istenir." Maden Mühendisleri Odası Zonguldak Şube Başkanı Erdoğan Kaymakçı ise özel maden ocaklarını denetlemelerinin engellendiğini öne sürerek, "Çeşitli bahaneler öne sürülerek denetim engelleniyor. Bu uygulama iş kazlarına davetiye çıkartıyor" dedi.

'SON GİDİŞİM DEMİŞTİ'
Kaçak ocakta can veren Mustafa Özalpuğan'ın (54), oğlu Satı Özalpuğan ise babasının dramını şöyle anlattı: "Babam 2007'de emekli olmuştu ama çeşitli işlerde çalışmayı sürdürüyordu. Hayatını kaybettiği kaçak ocakta daha önce de çalışmıştı. Ancak buranın mühürlenmesinin ardından bir süre ara verdi. İşletme sahibinin gönderdiği kişiler babamı ikna etti. Babam 'Son kez gidiyorum. 10 gün çalışacağım bir daha da gitmeyeceğim' diyerek evden ayrıldı ama ocaktan bir daha çıkamadı." Kaçak madenin tekrar açılması için çalıştığı gerekçesiyle gözaltına alınan vinç operatörü N.G. ise tutuklandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ölüm madeninin karşılığı, 22.5 yıla kadar hapis cezası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN