Havalar nasıl olacak?

Giriş Tarihi: 9.12.2013 08:45 Güncelleme Tarihi: 9.12.2013 15:38

Türkiye, yarın, Balkanlar üzerinden gelecek yeni bir soğuk ve yağışlı havanın etkisine girecek.

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, Marmara, Ege, Akdeniz'in iç kesimleri, İç Anadolu, Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'nun batısı ile Ardahan ve Hatay çevrelerinde yarın yağış bekleniyor.

Tahminlere göre, yağışlar, Marmara'nın doğusu ve Batı Karadeniz ile Ordu, Giresun ve Trabzon'un batısında kuvvetli olmak üzere genellikle kar, kıyı Ege, Hatay, Kilis, Gaziantep ile sabah saatlerinde İstanbul'da yağmur şeklinde olacak. İstanbul'da sabah saatlerinde görülecek yağmur, zamanla karla karışık yağmur ve yükseklerde kara, akşam saatlerinden itibaren ise il genelinde kar yağışına dönüşecek.Rüzgar, Marmara, Batı Karadeniz ve Kuzey Ege'de kuzey ve kuzeydoğu, Orta ve Doğu Karadeniz, Orta ve Güney Ege ile Akdeniz'de kuzey ve kuzeybatı yönlerden kuvvetli (40-60 kilometre/saat) ve kısa süreli fırtına (50-70 kilometre/saat) şeklinde esecek. Özellikle sabah ve gece saatlerinde kuzey, iç ve doğu kesimlerde kuvvetli buzlanma ve don olayı yaşanacak.

Çarşamba günü, Marmara'nın doğusu, Kuzey Ege, Karadeniz, İç Anadolu'nun güney ve doğusu, Orta ve Doğu Akdeniz ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde yağış olacak. Orta ve Doğu Akdeniz kıyı şeridinde yağmur, iç kesimlerinde karla karışık yağmur ve kar, diğer yerlerde kar şeklinde görülecek yağışlar, Marmara'nın doğusu, Batı Karadeniz, Güneydoğu Anadolu'nun doğusu ve Doğu Anadolu'nun güneydoğusunda aralıklarla kuvvetli gerçekleşecek.

Rüzgar, Marmara, Batı Karadeniz ve Kuzey Ege'de kuzey ve kuzeydoğu, Orta ve Güney Ege ile Akdeniz'de kuzey yönlerden kuvvetli ve kısa süreli fırtına şeklinde esecek. Kuzey, iç ve doğu kesimlerde kuvvetli, Ege ve Akdeniz kıyı şeridinde hafif, iç kesimlerinde orta kuvvette buzlanma ve don olayı yaşanacak. Orta ve Doğu Karadeniz kıyıları ile Güney Ege ve Akdeniz kıyılarında zirai don görülecek.

Perşembe günü ise kuzey ve doğu kesimlerde kar yağışı, Orta ve Doğu Karadeniz, Ege ve Akdeniz'de fırtına, ülke genelinde kuvvetli buzlanma ve don olayı etkisini sürdürecek.

HAVA SICAKLIĞI DÜŞECEK

Hava sıcaklığı, yarın kuzeybatı kesimlerde, 11 ve 12 Aralık'ta ise ülke genelinde 6 ila 10 derece azalacak.

Açıklamada, vatandaşlardan, kuvvetli soğuk hava, kar yağışı, fırtına, buzlanma ve don ile zirai don olayının neden olabileceği olumsuz şartlara karşı dikkatli ve tedbirli olunması istendi.

METEOROLOJİ'DEN UYARILAR

BUZLANMA VE DON UYARISI: Marmara, İç Ege, Göller Yöresi, İç Anadolu, Batı Karadeniz, Orta ve Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'da buzlanma ve don olayı beklendiğinden meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı (ulaşımda aksamalar vb.) dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA: Parçalı ve çok bulutlu, gece saatlerinde Tekirdağ, Bursa, Kocaeli, Sakarya ve Yalova çevrelerinin karla karışık yağmur ve kar yağışlı, İstanbul çevrelerinin yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın; öğle saatlerinden itibaren bölgenin kuzey kesimlerinde güney ve güneybatı yönlerden yer yer kuvvetli olarak (40-60 km/s) olarak esmesi bekleniyor. Bu sabah ve gece saatlerinde Trakya ile bölgenin güneydoğusunda buzlanma ve don olayı görüleceği tahmin ediliyor.

EGE: Parçalı ve az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın; güney kıyı kesimlerinde kuzey ve kuzeybatı yönlerden yer yer kuvvetli (30-50 km/s) olarak esmesi bekleniyor. Bu sabah ve gece saatlerinde bölgenin iç kesimlerinde buzlanma ve don olayı görüleceği tahmin ediliyor.

AKDENİZ: Az bulutlu ve açık geçecedği tahmin ediliyor. Rüzgarın; kıyı kesimlerde kuzey yönlerden yer yer kuvvetli (30-50 km/s) olarak esmesi bekleniyor. Bu sabah ve gece saatlerinde Göller Yöresi'nde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

İÇ ANADOLU: Parçalı ve az bulutlu, sabah ilk saatlerde Ankara, Çankırı ve Eskişehir çevrelerinin hafif kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Bölge genelinde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

BATI KARADENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, gece saatlerinden itibaren Bolu, Düzce Zonguldak, Bartın, Karabük ve Kastamonu çevrelerinin karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın; kıyı kesimlerde batı ve güneybatı yönlerden kuvvetli (40-60 km/s) olarak esmesi bekleniyor. Bu sabah ve gece saatlerinde bölge genelinde buzlanma ve don olayı görüleceği tahmin ediliyor.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, Trabzon'un doğusu, Rize ve Artvin ile sabah ilk saatlerde Samsun çevrelerinin karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların öğle saatlerinden sonra Artvin ve Rize'nin iç ve yüksek kesimlerinde yoğun kar şeklinde olması bekleniyor. Rüzgarın; kıyı kesimlerinde batı ve kuzeybatı, gece saatlerinde Orta karadeniz kıyılarında batı ve güneybatı yönlerden kuvvetli (40-60 km/s) olarak esmesi bekleniyor. Bu sabah ve gece saatlerinde bölgenin iç kesimlerinde buzlanma ve don olayının görüleceği tahmin ediliyor.

DOĞU ANADOLU: Parçalı ve çok bulutlu, Van ve Hakkari ile zamanla Ağrı çevrelerinin kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Bölge genelinde buzlanma ve don olayı görüleceği tahmin ediliyor.

GÜNEYDOĞU ANADOLU: Az bulutlu ve açık, doğusunun parçalı bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın; kuzey ve kuzeybatı yönlerden yer yer kuvvetli (30-50 km/s) olarak esmesi bekleniyor.

HAVA SICAKLIKLARINI DERECELERİYLE GÖRMEK İÇİN HARİTALARIN ÜZERİNE TIKLAYINIZ...BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Havalar nasıl olacak?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN