Çıraklıktan zirveye

10 yaşında çırak olarak mesleğe adım atan Erbakan Malkoç, lüks otomobilleri el yapımı malzemelerle yeniden dizayn ediyor. Yurtiçi ve dışından birçok müşterisi olan Malkoç, 100 kişilik ekiple hizmet veriyor

Giriş Tarihi: 9.12.2013
Maddi imkânsızlık yüzünden ilkokuldan sonra okulu bırakıp 10 yaşında iş hayatına atılan Erbakan Malkoç (38), çıraklıktan zirveye çıktı. Yurtiçi ve yurtdışından birçok devlet adamı, işadamı ve ünlülerin sıfır alıp gönderdikleri lüks otomobilleri, fabrika fiyatlarının iki üç katına tamamen el yapımı malzemelerle yeniden dizayn eden Malkoç, "İlkokul mezunuyum ama işyerimde birçok profesör, doçent ile birlikte, diplomasız bir profesör olmak için gece gündüz çalışıyorum" diyor. Erbakan Malkoç'un (38) otomobil aşkı, memleketi Ardahan'da at arabasıyla okula gidip gelirken yoldan geçen otomobillere merak sarmasıyla başladı. Sınıfları çift çift geçerek 9 yaşında ilkokulu bitiren Malkoç, anne ve babası vefat edince 10 yaşında İstanbul'daki ağabeylerinin yanına gitti. Maddi durumları iyi olmadığı için ağabeyleri Malkoç'u otomobil merakı nedeniyle bir tamircinin yanına çırak olarak verdi. Otomobilleri kısa sürede en ince ayrıntısına kadar tanıyıp tamir etmeye başlayan Malkoç, ustalarının da dikkatini çekti. Otomobilleri kendi başına tasarlayabileceğini hayal eden Malkoç'un bu hayaline hem ustaları hem de ağabeyleri güldü. Ancak o yılmayıp hayalinin peşinden gitti. 15 yaşına geldiğinde ustalarından gizli tasarladığı düzenekle araçları uzaktan kumanda ile çalıştıran Malkoç, askerden sonra kendi atölyesini açtı. Birçok ünlü isim, lüks arabaları yeniden tasarlaması için Malkoç'un atölyesine getirmeye başladı. İşlerini kısa sürede büyüten Malkoç, Dizayn VIP firmasını kurdu. 1992'de 20 metrekare alanda kurulan Dizayn VIP, şu an 6 bin 500 metrekare kapalı alanda 100 kişilik ekiple hizmet veriyor. Malkoç'un yanında, üniversitelerde ders veren iki profesör, üç doçent çalışıyor.

'AVRUPA'NIN EN İYİ TASARIMI'
Malkoç'un firması, Lob'in Europe tarafından bu yıl altıncısı düzenlenen Uluslararası Marka Liderleri Zirvesi'nde "Avrupa'nın En İyi Otomobil Tasarım Ödülü" aldı. Dizayn VIP Yönetim Kurulu Başkanı Erbakan Malkoç, ödülün Türkiye için de büyük bir başarı olduğunu belirterek, "Altın kaplamadan, devekuşu derisine kadar özel malzemeler kullanarak tasarladığımız araçları dünyaya satıyoruz. Sadece Türkiye'de, Türk mühendisler ve ustalar tarafından yapılan üretimimizin büyük bir kısmını Almanya, İngiltere, Fransa İtalya başta olmak üzere birçok ülkeye ihraç ediyoruz. Araçların iç ve dış tasarımlarında kullandığımız malzemelerin tamamı yerli üretim, tasarımlar bize ait. Dünya çapında ve Türkiye'de birçok önemli bürokrat, işadamı, sporcu ve sanatçı tasarımlarımızı talep ediyor" dedi. Kişiye özel arabaları yaparken müşteriden gelen tüm istekleri en ince ayrıntısına kadar yaptıklarını belirten Malkoç "Müşterim arabada spor yapmak, banyo yapmak, sarsılmadan uyumak, iş toplantısı yapmak isteyebiliyor. Kim ne isterse, en ince ayrıntısına kadar planlayıp yapıyoruz" diye konuştu.

KRALIN OTOBÜSÜNÜ TASARLADI
Erbakan Malkoç'a iki yıl önce Suudi Arabistan Kralı Abdullah Bin Abdül Aziz'den lüks bir otobüs siparişi geldi. Projenin üzerinde 8 ay çalışan Malkoç 50 metrekarelik otobüsü 2 milyon euro değerinde yürüyen bir saraya dönüştürdü. Malkoç ve ekibi tarafından el işçiliği ile hazırlanan otobüste bir süit yatak odası, bir salon, 2 tuvalet ile banyo ve mutfak bulunuyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çıraklıktan zirveye
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN