Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Havalar nasıl olacak?

Türkiye beyaz örtüsünü giyerken, İstanbul'da kar yağışının yarın da devam edeceği açıklandı.

Giriş Tarihi: 11.12.2013 08:05 Güncelleme Tarihi: 11.12.2013 17:08
Balkanlar'dan gelen kar yağışı yurdu teslim aldı. İstanbul ve 15 il için uyarı var. Kar şiddetini daha da artıracak. İşte son meteoroloji verisi;

İstanbul'daki kar yağışı bu gece ve yarın da hız kesmeden devam edecek. Meteoroloji verilerine göre kar yağışı poyraz fırtınası ile birlikte zaman zaman etkisini artıracak.

Özellikle sabah ve gece saatlerinde buzlanma ve don olayınında kentte etkili olacağı tahmin ediliyor. İstanbul'da hava sıcaklığı 4 ila 6 derece arasında değişiyor.Sadece İstanbul değil, Balkanlar'dan gelen son kar yağışı tüm yurdu etkisi altına almış durumda. Kocaeli, Sakarya ve Yalova'da da bugün kuvvetli kar yağışı etkili oluyor. Bir çok ilin köyleri ile bağlantısı kesilmiş durumda. Bazı illerde ise okullar tatil edildi.

ACİL KAR UYARISI VERİLEN İLLER;

Orta Karadeniz'de halen devam etmekte olan kar yağışı etkisini daha da artıracak uyarısı geldi. Meteorolojiden gelen yeni açıklamada cuma günü sabah saatlerine kadar yoğun kar yağışı görülecek iller şöyle sıralandı;

- Ordu
- Giresun
- Tokat
- Amasya
- Samsun

Yoğun kar yağışı ulaşımı durdurabileceği gibi buzlanma ve çığ tehlikesi de bulunuyor.

DOĞU ANADOLU'DA UYARILAN İLLER;

Balkanlardan gelen kar yağışı Doğu Anadolu'yu tamamen felç etmiş durumda. Kar yağışı bugün Güneydoğu Anadolu bölgesine doğru da kayacak. İşte kar için uyarılan iller;

- Elazığ,
- Bingöl,
- Muş,
- Ağrı,
- Iğdır,
- Van,
- Bitlis,
- Hakkari
- Şırnak

Etkisini daha artıracak olan kar yağışı bu illerde Perşembe günü akşam saatlerine kadar devam edecek. Yoğun kar yağışı ile bölge genelinde kuvvetli buzlanma ve don olayı bekleniyor.

RÜZGAR: Rüzgarın; genellikle kuzey ve kuzeybatı yönlerden hafif arasıra orta kuvvette, Marmara, Karadeniz kıyıları, İç Anadolu'nun güney ve doğusu, Ege ve Akdeniz'de kuvvetli (30-60 km/s), Marmara'nın batısı, Kıyı Ege ile Akdeniz'in kıyı kesiminde fırtına şeklinde (60-80 km/s) esmesi bekleniyor.

METEOROLOJİ'DEN UYARILAR


KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların; Marmara'nın doğusu (İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Yalova ve Bursa), Güneydoğu Anadolu ile Zonguldak, Düzce, Sinop, Samsun, Rize, Artvin, Hatay, Elazığ, Bingöl, Muş, Bitlis, Ağrı, Iğdır, Şırnak, Van ve Hakkari çevrelerinde yoğun kar şeklinde olması beklendiğinden meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı (ulaşımda aksamalar vb.) dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

BUZLANMA VE DON UYARISI: Marmara, İç Ege, Akdeniz'in iç kesimleri, İç Anadolu, Batı Karadeniz, Orta ve Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da buzlanma ve don olayı beklendiğinden meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı (ulaşımda aksamalar, zirai don, vb.) dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

KUVVETLİ RÜZGAR VE FIRTINA UYARISI: Rüzgarın; Marmara, Karadeniz kıyıları, İç Anadolu'nun güney ve doğusu, Ege ve Akdeniz'de kuvvetli (30-60 km/s), Marmara'nın batısı, Kıyı Ege ile Akdeniz'in kıyı kesiminde fırtına şeklinde (60-80 km/s) esmesi beklendiğinden meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı (çatı uçması, ağaç ve direk devrilmesi vb.) dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA: Parçalı ve çok bulutlu, bölgenin doğusunun kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; sabah saatlerinde İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Yalova ve Bursa çevrelerinde yer yer yoğun kar şeklinde olması bekleniyor. Rüzgarın; kuzey yönlerden kuvvetli (40-60 km/s), bölgenin batısında yer yer fırtına (50-70 km/s) şeklinde esmesi bekleniyor. Sabah ve gece saatlerinde bölge genelinde buzlanma ve don olayı görüleceği tahmin ediliyor.

EGE: Parçalı ve çok bulutlu, Kütahya ile sabah ilk saatlerde Afyonkarahisar çevrelerinin kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın; Kıyı Ege'de kuzey yönlerden kuvvetli (50-70 km/s) ve yer yer fırtına (60-80 km/s) şeklinde esmesi bekleniyor. Sabah ve gece saatlerinde bölgenin iç kesimlerinde buzlanma ve don olayı görüleceği tahmin ediliyor.

AKDENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, Doğu Akdeniz'in yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; kıyılarda yağmur ve karla karışık yağmur, iç ve ve yüksek kesimlerde kar şeklinde olması bekleniyor. Yağışların; sabah saatlerinde Hatay çevrelerinde yer yer yoğun kar şeklinde olması bekleniyor. Rüzgarın; kuzey yönlerden kuvvetli (30-60 km/s) ve kıyılarda yer yer fırtına şeklinde (60-80 km/s) esmesi bekleniyor. Sabah ve gece saatlerinde bölgenin iç kesimlerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

İÇ ANADOLU: Parçalı ve çok bulutlu, Eskişehir, Sivas, Kayseri, Niğde ve Karaman ile Konya'nın güney ilçelerinin kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın; bölgenin güney ve doğusunda kuzey yönlerden kuvvetli olarak (30-50 km/s) esmesi bekleniyor. Bölge genelinde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

BATI KARADENİZ: Çok bulutlu, bölge genelinin kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; sabah saatlerinde Zonguldak, Düzce ve Sinop çevrelerinde yer yer yoğun kar şeklinde olması bekleniyor. Rüzgarın; kıyı kesimlerde kuzey ve kuzeybatı yönlerden kuvvetli olarak (30-60 km/s) esmesi bekleniyor. Sabah ve gece saatlerinde bölge genelinde buzlanma ve don olayı görüleceği tahmin ediliyor.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ: Çok bulutlu, bölge genelinin kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; sabah saatlerinde Samsun ve Rize ile Artvin kıyı ilçelerinde yer yer yoğun kar şeklinde olması bekleniyor. Rüzgarın; kıyı kesimlerde kuzey ve kuzeybatı yönlerden kuvvetli olarak (30-50 km/s) esmesi bekleniyor. Sabah ve gece saatlerinde bölgenin iç kesimlerinde buzlanma ve don olayının görüleceği tahmin ediliyor.

DOĞU ANADOLU: Çok bulutlu, bölge genelinin kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; öğleden sonra Elazığ, Bingöl, Muş, Bitlis, Ağrı, Iğdır, Şırnak, Van ve Hakkari çevrelerinde yer yer yoğun kar şeklinde olması bekleniyor. Rüzgarın; bölgenin batısında kuzey ve kuzeydoğu yönlerden kuvvetli olarak (30-50 km/s) esmesi bekleniyor. Bölge genelinde buzlanma ve don olayının görüleceği tahmin ediliyor.

GÜNEYDOĞU ANADOLU: Çok bulutlu, bölge genelinin kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; sabah saatlerinde Gaziantep ve Kilis çevrelerinde, öğleden sonra Şanlıurfa, Diyarbakır, Mardin, Batman ve Siirt çevrelerinde yer yer yoğun kar şeklinde olması bekleniyor. Rüzgarın; bölgenin batısında kuzey ve kuzeydoğu yönlerden kuvvetli olarak (30-50 km/s) esmesi bekleniyor. Bölge genelinde buzlanma ve don olayının görüleceği tahmin ediliyor.

HAVA SICAKLIKLARINI DERECELERİYLE GÖRMEK İÇİN HARİTALARIN ÜZERİNE TIKLAYINIZ...
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Havalar nasıl olacak?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN