Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sami Hoştan'a sağlık tahliyesi

Giriş Tarihi: 11.12.2013

"Rahatsızlığı nedeniyle infazına 6 ay ara verilmesi uygundur" raporu üzerine, Sami Hoştan'ın sağlık gerekçesi ile tahliyesine karar verildi

'Kumar çetesi' davasında tutuklu yargılanan ve Ergenekon davasında 10 yıl hapis cezası alan Sami Hoştan sağlık gerekçesi ile tahliye edildi. Hoştan, geçtiğimiz günlerde 'Karaciğer kanseri' teşhisiyle Trakya Üniversitesi Edirne Tıp Fakültesi Hastanesi Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı'nda tedavi altına alındı. Halen hastanede tedavisi süren Hoştan ile ilgili mahkeme de Adli Tıp Kurumu'ndan sağlık koşullarının cezaevinde kalıp kalmasına elverişli olup olmadığı yönünde rapor hazırlamasını talep etti.

6 AY SONRA GÖZDEN GEÇİRİLECEK

Sami Hoştan, kurul tarafından muayene edildi. Adli Tıp Kurumu 3. Adli Tıp İhtisas Kurulu, Hoştan ile ilgili raporu tamamladı. 6 kişilik heyet tarafından verilen raporda Sami Hoştan'a böbrek, mesane ve akciğer kanseri teşhisi konulduğu belirtildi. Hoştan'ın gerekli tedavi ve rehabilitasyonu daha uygun koşullarda sağlanmasının gerektiğinin belirtildiği Adli Tıp raporunda, "İnfaz Kanununun 16. maddesinden yararlanılarak 6 ay süreyle infazına ara verilmesi uygundur" denildi. Bu raporun ardından Sami Hoştan'ın avukatı Hakan Tunçkol İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi'ne başvurdu. Tunçkol, müvekkili ile ilgili Adli Tıp Kurumu raporunu gerekçe göstererek acilen tedavisinin yapılması için tahliye edilmesini talep etti. Avukatın dilekçesi üzerine toplanan İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi cezaevi koşullarında tedavisinin riskli olduğu gerekçesiyle Adli Tıp raporu dikkate alınarak tahliye kararı verdi. Kararda Hoştan'ın tutukluluk durumunun 6 ay sonra yeniden gözden geçirileceği belirtildi. Tahliye olan Sami Hoştan'ın ambulans uçak ile Amerikan Hastanesi'ne getirileceği tedavisine burada devam edileceği belirtildi.

14 AYDIR TUTUKLUYDU
İstanbul Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince, 'Çıkar amaçlı suç örgütü kurmak, yönetmek, yağma, tehdit, konutdokunulmazlığını ihlal, kumar oynatmaya yer temin etmek, hileli kumar oynatarak nitelikli dolandırıcılık ve rüşvet vermek' suçlarından gözaltına alınan Sami Hoştan, 7 Eylül 2012 günü tutuklanarak Tekirdağ F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi'ne konulmuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sami Hoştan'a sağlık tahliyesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN