Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Büyük esarette korkutan gelişme!

Kar yağışı nedeniyle ulaşıma kapanan Nusaybin- Cizre karayolunda mahsur kalan Irak uyruklu bir kişi geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitirdi.

Giriş Tarihi: 13.12.2013 13:46 Güncelleme Tarihi: 13.12.2013 16:18
Şırnak Sağlık Müdürü Ahmet Barış, kar yağışı nedeniyle ulaşıma kapanan Nusaybin-Cizre karayolunda mahsur kalan Irak uyruklu Sabri Muhammed Derviş'in (69) kalp krizi geçirdiğini söyledi.

Vatandaşların yardımı ile Çığır Aile Sağlığı Merkezine götürülen Derviş'in burada sağlık ekiplerinin tüm müdahalesine rağmen kurtarılamadığını ifade eden Barış, cenazenin sağlık merkezinde olduğunu belirtti.

Atalay ve Yılmaz kar nedeniyle ulaşıma kapanan karayolunda incelemeler yapmak üzere Mardin'e gitti.

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, yoğun kar yağışı nedeniyle ulaşıma kapanan Nusaybin-Cizre karayolunun açılması için çalışmaların sürdüğünü belirterek "Tahminimiz, akşama kadar inşallah çözüm bulunacak ve yol açılacak" dedi.

Atalay, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ve AFAD Başkanı Fuat Oktay ile kapanan yollardaki çalışmaları izlemek üzere Mardin'e gitti. Atalay, özel uçakla yola çıkmadan önce Esenboğa Havalimanı'nda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Nusaybin-Cizre yolunda bine yakın aracın yolda kaldığını belirten Atalay, "Bütün kurumların koordinasyonuyla oraya ulaşmak ve yardım götürmek üzere çalışmalar yürütüyoruz" dedi.

Bazı tırların tedbirsiz yola çıkmaları ve kural ihlalleri nedeniyle yolun tıkandığını kaydeden Atalay, iki yönden gelen araçların da yolun kilitlenmesine neden olduğunu söyledi.

Atalay, hem karayolları ekiplerinin hem de bölgedeki askeri birliklerin müdahale etmeye çalıştıklarını ifade ederek, bölgeye gıda ve battaniye gibi malzemeleri ulaştırmak üzere helikopterlerin hazır beklediğini, sivil ve askeri helikopterler uçuş yapamadığı için havadan destek ulaştırılamadığını kaydetti.

Çalışmaların hızla sürdüğünü ve iki yönden ilerleme kaydedildiğini söyleyen Atalay, "Tahminimiz, akşama kadar inşallah çözüm bulunacak ve yol açılacak" dedi.

SURİYELİ SIĞINMACI KAMPLARINDA KIŞ KOŞULLARI


Suriyeli sığınmacıların kaldığı kamplarda alınan önlemlerle ilgili bir soru üzerine Atalay, Türkiye'deki kamplarda kış koşulları nedeniyle sorun olmadığını belirtti.

Atalay, "Türkiye kesiminde sığınmacılarla ilgili kamplarımızda sorunumuz yok. Gerek ısınma olarak gerek beslenme olarak gerek sağlık hizmeti, gerek eğitim hizmeti olarak kamplarımızda bir sorun yok. Kamplarımızda şu an yaklaşık 210 bin kişi kalıyor ve buralarda çok iyi bir yönetim var. Ama üzücü olan şu günlerde, ki Anadolu Ajansının haberinden ve basından biz öğrendik, Suriye içinde bazı bölgelerde soğuktan çocukların hayatını kaybettiği, donduğu yönünde haberler var ve bugün sayısı 11'i bulmuş, bu tabii çok üzücü" diye konuştu.

Başbakan Yardımcısı Atalay, Türkiye'nin kendi sınırları içinde sığınmacılara gereken desteği sağladıklarını ancak Suriye içine yardım ulaştırmanın kolay olmadığını belirtti.

Sivil toplum kuruluşlarının bu konuda rol oynadıklarını ve sınırdan diğer tarafa her gün kumanya ve yardım malzemesi gönderildiğini söyleyen Atalay, "Önümüzdeki günlerde sivil toplum kuruluşları ile de bir toplantı yapacağız. Türkiye olarak, sivil toplum kuruluşları olarak, insani yardım ulaştırma konusunda neler yapılabilir, bunun arayışı içindeyiz" diye konuştu.

Gazze'deki enerji krizi konusunda nasıl bir girişimde bulunulacağı sorusu üzerine Atalay, "Filistin ile ilgili konuda bizim her zaman tutumumuz belli, Gazze'de enerji sorunu fazla. Hem Filistin geneliyle ilgili hem Gazze ile ilgili izlediğimiz bir politika var, ulaştırmaya çalıştığımız yardımlar var. Orada da yapılması gereken neyse, o yönde üzerimize düşeni yaparız" dedi.

ŞIRNAK'TA YOLDA MAHSUR KALANLARA KUMANYA VE BATTANİYE


Türk Kızılayı, Şırnak'ın Cizre ilçesinde kar yağışı nedeniyle trafiğe kapanan yolda mahsur kalan vatandaşlara bin kumanya ve battaniye dağıtacak.

Güneydoğu'da etkili olan yoğun kar nedeniyle Cizre-Nusaybin karayolunda 3 gündür mahsur kaldıklarını belirten vatandaşlar gıda ve su talebinde bulunuyor.

Bölgede hafta başından bu yana etkisini sürdüren kar hayatı olumsuz etkiliyor.

Etkisini sürdüren kar nedeniyle Şırnak'ın Cizre ilçesi ile Mardin'in Nusaybin ilçesi arasındaki karayolunda mahsur kalan vatandaşlar, yetkililerden yardım beklediklerini ifade ediyor.

Cizre çıkışında önlem alan polis ekipleri, kar lastikleri ve zinciri olmayan araçların geçişine izin vermiyor.

Özellikle Habur Sınır Kapısı'ndan Türkiye'ye giriş yapan tırların uzun kuyruk oluşturduğu görülüyor.


"YETKİLİLERDEN ÇOK ACİL YARDIM BEKLİYORUZ"

Yolda mahsur kalan vatandaşlardan Yusri Atlı, Cizre Nusaybin karayolunda 3 gündür yoğun kar yağışı nedeniyle mahsur kaldığını belirterek, Silopi'den yola çıktıklarını ancak 3 gündür 10 metre bile ilerleyemediklerini söyledi.

Binlerce aracın yolda mahsur kaldığını ifade eden Atlı, bazı araçların kaza yaptığını belirtti.

Atlı, şöyle dedi:

"Araçlarda çok sayıda kadın ve çocuk var. Herkes perişan halde. Araçların yakıtları bitmek üzere. En çok yemek ve su sıkıntısı yaşanıyor. Bebeğini 3 gün önce doğumda kaybeden çok hasta bir kadın araçta bebeğinin cenazesi ile Irak'a gitmeyi bekliyor. Kadın ve çocuklar ciddi şekilde tuvalet
sıkıntısı yaşıyor. Karda düşüp yaralananlar var. 3 gündür hiçbir yardım alamadık. Yol açılıncaya kadar mahsur kalanların yemek ve su ihtiyacının giderilmesi için yetkililerden çok acil yardım bekliyoruz."


"AÇ VE SUSUZ KALDIK"

Mahsur kalan tır şoförü Mehmet Çay, Irak'tan Türkiye'ye geldiğini ancak 3 gündür Cizre Nusaybin karayolunda mahsur kaldığını söyledi.

Cizre Nusaybin arasındaki 50 kilometrelik yolun 3 gündür açılamadığını ifade eden Çay, yolun açılması konusunda 3 gündür bir çalışma yapılmadığını savundu.

"50 kilometrelik yol 3 gündür açılamadı. Aç ve susuz kaldık" diyen Çay, önlerindeki otomobilde bebeğini kaybeden bir kadının 3 gündür cenaze ile
beklediğini anlattı.

Araçların zaman zaman kaydığını ifade eden Çay, en büyük mağduriyetin yiyecek ve su sıkıntısı olduğunu vurguladı.

Çay, şöyle konuştu:

"Binlerce araç tampon tampona bekliyoruz. Nusaybin ilçesine 60 kilometre mesafedeyiz. Yolun açılması konusunda 3 gündür hiçbir karayolu ekibini göremedik. Herkes birbirinin camına vurup ekmek ve su talebinde bulunuyor. Çok mağduruz. Açız. Çocuklar aç. Burada sadece yöre insanı ve bulunduğumuz noktadaki jandarma bize destek sundu. Üzümlü Jandarma Karakolu bize yemekhanesini açtı."

Kar yağışının kısmen sürdüğünü anlatan Çay, don olmamasının büyük şans olduğunu belirtti.

Otomobille yolda kalanların yakıt sıkıntısı nedeniyle ısınamadığını anlatan Çay, "Soğukta kalan vatandaşlar mahsur kalan tır ve kamyonlara sığınıyor. Ben de tırımda vatandaşları misafir ettim. Yetkililerden acil olarak su ve gıda talep ediyoruz. Çevredeki market veya bakkallardan gerekirse paramızla da satın alabiliriz. Ancak onlara da ulaşamıyoruz" dedi.


"KADIN VE ÇOCUKLAR TUVALET SIKINTISI ÇEKİYOR"

Vatandaşlardan Osman Delubaş ise dün Şırnak'ın Silopi ilçesinden yola çıktıklarını ancak Cizre Nusaybin arasındaki İpekyolu'nda kar yağışı nedeniyle mahsur kaldıklarını söyledi.

Dünden bu yana beklediklerini dile getiren Delubaş, yolda tüm şeritlerin araçlarla dolu olduğunu, kadın ve çocuklar başta olmak üzere tüm vatandaşların perişan olduğunu belirtti.

Delubaş, yetkililerin yeterli duyarlılığı göstermediğini kaydederek, "Uluslararası İpekyolu nasıl kapanır? Bunu anlayamıyoruz. Yol açma çalışması yapan hiçbir ekip görmedik. Karayolları ekipleri nerede? İnsanlar aç susuz. Kadın ve çocuklar tuvalet sıkıntısı çekiyor. Bu çağda insanlar neler çekiyor. Kar yağışı durdu ancak hiçbir çalışma yok. Yaklaşık 50 kilometrelik yolda konvoy oluşmuş durumda. 2 ilçe arasında sıkıştık. Yol açılıncaya kadar insanların yemek ve su ihtiyacının giderilmesi lazım" diye konuştu.


ŞIRNAK'TA YOLDA MAHSUR KALANLARA KUMANYA VE BATTANİYE

Türk Kızılayı, Şırnak'ın Cizre ilçesinde kar yağışı nedeniyle trafiğe kapanan yolda mahsur kalan vatandaşlara bin kumanya ve battaniye dağıtacak.

Türk Kızılayından yapılan yazılı açıklamaya göre, gün boyu aralıklarla süren kar yağışı nedeniyle Nusaybin, İdil, Silopi ve Şırnak istikametinden Cizre kent merkezine gelmeye çalışan ve Cizre üzerinden Irak'a giden çok sayıda araç yolda mahsur kaldı.

Cizre Kaymakamlığı ve jandarmadan ekipler, saatlerce mahsur kalan vatandaşları ve araçları kurtarmak için çalışmalarını sürdürüyor.

Nusaybin-Cizre karayolunda vatandaşların araçlarında mahsur kaldığı bilgisini alan Türk Kızılayı ise uzman afet ekiplerini müdahale faaliyetlerini
yürütmek üzere bölgeye yönlendirdi.

Ekip, ekmek, helva, su ve benzeri gıda malzemelerinin bulunduğu bin kumanya ve bin battaniyeyi araçlarında mahsur kalanlara dağıtacak.

Öte yandan, Şırnak Şubesinden Kızılay ekibi de 100 kişilik kumanyayla bölgeye ulaşmak için yola çıktı. Kızılay ekipleri, yol yeniden trafiğe açılana
kadar vatandaşlara destek olacak.


KAR NEDENİYLE NUSAYBİN'DE POLİS İPEK YOLUNU KAPATTI

Şırnak'ın İdil ilçesine bağlı çığır köyü mevkiinde İpekyolu karayolunun yoğun kar nedeniyle kapanması dolayısıyla polis ekipleri Nusaybin'de araçların geçişine izin vermiyor. Yolun kapanması nedeniyle Cizre'ye 3 günden bu yana ulaşım sağlanamıyor.

Kızıltepe'den Cizre istikametine giden araçlar Çığır köyü mevkiinde kar nedeniyle yol kapalı olduğu için polis ekipleri İpekyolu karayolunda Nusaybin Yeni Sınır Kapısı mevkiinde araçların geçişine izine vermiyor.

Cizre-Nusaybin karayolun 30 kilometreye kadar ulaşım tek şeritten sağlanırken, yolda mahsur kalan araç sürücüleri ve vatandaşlar yetkililerden yolun biran önce ulaşıma açılması için yardım bekliyor. Polis ekiplerinin araçların geçişine izin vermemesine araç sürücüleri tepki gösterdi. TIR şoförü Mehmet Ali Kaymaz yaptığı açıklamada bu duruma tepki gösterdi.

Kaymaz, "Türkiye'de karayolları yok mu, 3 gündür Şanlıurfa'dan Nusaybin'e ancak gelebildiğini, Şanlıurfa'dan Nusaybin' kadar 200'den fazla araç kaza yapmış ve yolda kalmış" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Büyük esarette korkutan gelişme!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN