Adli Tıp, raporu okuyamayınca dava aksadı

Giriş Tarihi: 15.12.2013

Yanlış tedaviyle suçlanan doktorların el yazısı raporları Adli Tıp heyeti tarafından okunamayınca, raporların bilgisayara aktarılmasına karar verildi

Bursa'nın Yıldırım ilçesi Çınarönü Mahallesi'nde yaşayan Sema ve Hakan K. çifti, kızları Elif'ten sonra dünyaya gelecek olan çocuklarının ikiz olduğunu öğrenince büyük mutluluk yaşamıştı. İkizler, beklenilenden bir hafta önce dünyaya geldi. 2007 yılında Şevket Yılmaz Devlet Hastanesi'nde gerçekleşen doğum sonrası hastanede yer olmadığı gerekçesiyle ikizlerden Y.K, Çocuk Hastanesi'ne sevk edildi. 20 gün 'ciğerlerinde sorun' teşhisiyle kuvözde tutulan bebeğin, aslında mide ve bağırsaklarının tıkalı olduğu için beslenemediği tesadüfen anlaşıldı. Ama bu süreçte talihsiz bebek yüzde 99 engelli kaldı. Yanlış tedavi uygulayan doktor hakkında, "taksirle yaralama" suçundan dava açıldı. Bursa 2'nci Sulh Ceza Mahkemesi'nde yargılanan doktor, bebeğe müdahale eden diğer doktorların da kusurlu olabileceğini iddia etti. Mahkeme, çocuğu muayene eden 3 hastanedeki toplam 8 doktorun epikriz raporlarını (hastanın şikayetleri, teşhis, tedavi ve sonuçların bilgisini içeren, tedaviyi yürüten doktor tarafından doldurulan kayıtlar) istedi ve Adli Tıp Kurumu'na gönderdi. Fakat Adli Tıp, doktorların el yazısıyla doldurdukları epikriz raporlarının okunamadığını belirterek, dosyayı mahkemeye iade etti.

AVUKATLARIN ŞÜPHESİ...

Bunun üzerine mahkeme, okunamayan el yazılarının bilgisayarda yeniden yazılmasına karar verdi. Ailenin avukatı ise doktorların raporları değiştirebilecekleri yönünde çekinceleri olduğunu belirtti. Bunun üzerine adliyeye çağrılan doktorlara tek tek yemin ettirilip, raporlar bilgisayara geçirildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Adli Tıp, raporu okuyamayınca dava aksadı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN