Kahta'da cumhurbaşkanı dünür heyecanı

Talha Özger'in, Honduras Cumhurbaşkanı Sosa'nın kızı Rosa Elena Jobo Luarez ile evlenmesi, memleketi Kahta'da sevinçle karşılandı. Damadın akrabaları, yeni evli çift ve cumhurbaşkanı dünürün gelmesini bekliyor

Adıyamanlı Talha Özger'in, Amerika'da işletme öğrencisi olduğu dönemde tanıştığı Honduras Cumhurbaşkanı Porfiro Lobo Sosa'nın kızı Rosa Elena Jobo Luarez ile evlenmesi, memleketi Kahta'da sevinçle karşılandı. Yıllar önce Kahta'dan İstanbul'a göç eden ancak ilçeye zaman zaman ziyarete gelen Özger ailesinin akrabalarından bir bölümü İstanbul'daki düğüne de katıldı. Gidemeyenler ise televizyon ve gazetelerden takip etti. Fatih ve Müzeyyen Özger çiftinin 3 oğlundan biri olan Talha Özger'in Kahta'daki akrabaları şimdi heyecanla yeni evli çift ve cumhurbaşkanı dünürün, ilçeye gelmesini bekliyor. Meraklı bir bekleyiş içinde olduklarını söyleyen akrabaların çoğu Honduras'ın adını ilk kez duysalar da şimdiden bu ülkeye ve gelinlerine kanlarının kaynadığını söyledi. Genç çift ve dünürlerini davul zurna ve kurban keserek karşılayacaklarını belirten akrabalar "Buraya geldiklerinde onları en iyi şekilde ağırlayacağız. Oğlumuzun babasıyla konuştuk, en kısa zamanda gelmeyi düşündüklerini söyledi. İnşallah kısa sürede kavuşuruz" dedi.

TORUN BEKLİYORUZ

Fatih Özger'in kuzeni Aziz Özger, yeğeninin düğününü gazete ve televizyonlar vasıtasıyla takip ettiklerini söyleyerek, "Çok mutlu olduk, gururlandık. Şimdi en kısa zamanda onları ilçemizde ağırlamak istiyoruz. Hemşehrilerimiz de arayıp tebrik ediyor. Dünürümüzün Honduras cumhurbaşkanı olması sıra dışı bir durum" dedi. Ailenin en yaşlılarından amca Osman Özger ise "Gelinimizin dini, kökeni, meşrebi bizim için önemli değil. İnşallah ailesine olan sadakati, büyüklerine olan hürmeti güzel ve yeterli olacaktır. İki aile de birbirine yakışır vaziyette bir araya gelmiş. İnşallah onlardan hayırlı torunlar bekliyoruz" dedi.

HONDURAS'I İLK KEZ DUYDUM
Özger ailesinin yakınları, fotoğraflarını gördükleri gelinlerine tam not verdi. Yenge Emine Özger, "Talha çocukluğunda çok zekiydi, uslu bir çocuktu. Ziyarete geldiğinde saygılıydı. Bizi gururlandırdı. Çok kalabalık etmeyelim diye düğüne gitmedik. Gelinimiz damadımıza yakışmış. Allah için gelinimiz güzel ama damadımız da boylu poslu aslan gibi delikanlı. Bir yastıkta kocasınlar" dedi. Damadın babasının kuzeni Hacı Üzeyir Özger (73) ise "Haber geldi, 'Talha Amerika'dan bir cumhurbaşkanın kızıyla evlenecek' diye. Bazılarımız gitti, bazılarımız kar-kış var diye düğüne gidemedi. Gelinin memleketinin adını ilk kez duydum. Çok uzak yermiş uçakla bile ondan fazla saat sürüyormuş. Memleketler uzak ama kalpleri yakın. Buraya geldiklerinde kurbanlar keseceğiz, davul zurnalar çalacağız" diye konuştu.

'KARDEŞ ŞEHİR' OLABİLİRİZ
Kahta Belediye Başkanı Yusuf Turanlı, "Kahta ilçemiz dünyanın sekizinci harikası Nemrut Dağı'na sahip. Dolayısıyla turizm potansiyeli çok yüksek. Belediye olarak buradan Honduras'a, oradan da Kahta'ya geliş gidişi sağlamak için girişimimiz olacak. Bu evliliğin ardından biz de bir kardeş şehir uygulamasına gidebiliriz. Şimdiden Honduras'tan kardeş şehir için çalışmalara başladık. Kahta'nın adı bu evlilikle dünyaya bir kez daha duyuruldu" diye konuştu.

SANAYİCİ BİR AİLE
Baba Fatih Özger'in, 1979'da tüm tarla ve mal varlığını satarak İstanbul'a göç ettiği, Talha ve iki kardeşinin İstanbul'da doğup büyüdüğü, ancak ailenin, tüm akrabalarının bulunduğu ilçeye 2-3 yılda bir mutlaka ziyarete gittikleri öğrenildi. Ailenin metal sektöründe fabrikalarının bulunduğu, Talha Özger'in de şirketin başında olduğu belirtildi.

BU İLK DİPLOMAT DÜĞÜNÜ DEĞİL
ALMANYA: 1991'de ABD tanışan Türk kızı Elif Sözen ile eski Almanya Başbakanı Helmut Kohl'un oğlu Peter, 2001'de İstanbul'da Çırağan Sarayı'nda dillere destan bir düğünle evlenmişti. Kohl, "Batı Almanya'da yaşayan Türklerin yarısını geri gönderirim" diyerek Türklerle ilgili olumsuz düşünceleri olduğunu ima etmiş, daha sonra oğlunun bir Türkle evlenmesiyle bakış açısını değiştirdiğini söylemişti.
BREZİLYA: Lula da Silva hükümetinde 2003-2011 arasında Dışişleri Bakanı olan, şimdiyse Savunma Bakanı olarak görev yapan Celso Amorim'in kızı, kendisi gibi diplomat olan Murat Esenli ile evlenmişti. 1998'i 1999'a bağlayan gece New York'ta evlenen Anita Amorim-Murat Esenli çifti, 2007'de boşandı.
İNGİLTERE: Eski İngiltere Başbakanı Tony Blair'in oğlu Euan, 2007'den bu yana birlikte olduğu eski devlet bakanlarından Mehmet Altınsoy'un torunu Suzanne Ashman ile eylül ayında dünya evine girdi. Buckinghamshire bölgesinde bir malikânede düzenlenen düğüne, İngiliz siyaset dünyasından ve kraliyet ailesinden pek çok isim katıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kahta'da cumhurbaşkanı dünür heyecanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN