Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Baba-kıza 2 yıl içinde kalp nakli

Türkiye'nin en şanslı ailesi Mardin'den çıktı. İlk kez aynı aileden iki kişi kalp nakli oldu. Mardin'den Tokay ailesinden hem baba Hükmettin Tokay hem de kızı Gülsün'e 2 yıl içinde kalp nakli yapıldı

Giriş Tarihi: 17.12.2013
Ankara Yüksek ihtisas Hastanesi babalı-kızlı kalp nakli mutluluğu yaşıyor. Türkiye'de ilk kez aynı aile içinde iki kişiye kalp nakli yapıldı. Yüzlerce hasta kalp bağışı yapılmadığı için hayatını kaybederken Mardin'den Tokay ailesinden hem baba Hükmettin Tokay hem de 21 yaşındaki kızı Gülsün Tokay 2 yıl içerisinde kalp nakli oldu. Türkiye'de her yıl yaklaşık 55 kişi kalp nakli olabilirken kalp bağışı yapılmadığı için 250 kişi hayatını 6 ay içerisinde kaybediyor ya da yapay kalp ile birkaç yıl daha yaşamını uzatabiliyor. Kalp nakli olan Hükmettin Tokay, "Biz şanslıyız, hem bana hem kızıma uygun kalp bulundu nakil yapıldı. İnşallah bağışlar artar kimse kalbi yetmezliğinden ölmez" dedi. Kalp nakli başarıyla tamamlanan Gülsün, "Biliyorum biz şanslı bir aileyiz. Bağışçılar sayesinde hem babam hem de ben yeniden yaşam şansı bulduk. Onlar bana sadece bir kalp değil, hayat bağışladılar" dedi.

700 BİN KİŞİDE KALP YETME ZLİĞİ

Yüksek İhtisas Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Mustafa Paç, Türkiye'de 700 bin kişi kalp yetmezliği çekiyor. Organ bulamadığımız için gencecik fidanların ölümlerine şahitlik ediyoruz. Artık Türkiye'de kalp naklinde başarı oranı yüzde 90'lara kadar ulaştı. Yaklaşık 20 yıldır yaşayan hastalarımız var. Bağışlar artarsa ölümler azalacak" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Baba-kıza 2 yıl içinde kalp nakli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN