Berdel'in yürek yakan acısı

Diyarbakır'da berdelle evlenen Mehmet Baran 11 çocuklu kız kardeşinin eşini vurdu. Eşi de ağabeyini öldüren Mehmet Baran'ı terk ederek 8 çocuğuyla baba evine sığındı

Giriş Tarihi: 17.12.2013
Diyarbakır'da berdel usulüyle birbirlerinin kız kardeşleriyle evli olan 8 çocuk babası Mehmet Baran, 11 çocuklu Kadri Bahadır'ı öldürdü. Oğulları öldürülen Bahadır ailesi gelinlerini, 'torunlarımızın anası' diyerek sahiplendi. Diğer kadın ise 'eşim bile olsa, katilin evinde kalmam' diye çocuklarıyla birlikte evi terk etti. Doğu ve Güneydoğu'da sıkça görülen "berdel" (alınan kız karşılığında başlık parası yerine kız verme) usulü iki evlilikten geriye 2 kadın, 19 çocuk ve tarifsiz bir dram kaldı. Eğil ilçesinin Sarıca köyünde Mehmet Baran (36) ile Kadri Bahadır (45), birbirlerinin kız kardeşleriyle evlendi. Mehmet Baran'ın eşi Meryem annesinin evini ziyarete gidince buna öfkelenen kocası haber gönderip derhal eve dönmesini istedi. Dayak yemekten korkan kadın, eve gelen ağabeyi Kadri Bahadır'a, eşinin çok sinirli olduğunu ve kendisine eziyet edip hakaretlerde bulunduğunu söyledi. Kız kardeşinin daha önce de şiddet görmesinden rahatsız olan Kadri Bahadır, Baran'ın evine gitti. Daha eve girer girmez Mehmet Baran, üzerindeki tabancayla Bahadır'ı öldürdü. Tutuklanan Baran, 18 yıl hapis cezası aldı.

2 KADIN, 19 ÇOCUK ORTADA

Kocalardan biri mezara diğeri cezaevine gitti, cinayet davası da sonuçlandı ancak asıl dramı bir başlarına kalan 2 kadın ve 19 çocuk yaşamaya başladı. Fatma Bahadır, 11 çocuğuyla birlikte, kayınpederinin evinde güç koşullarda yaşam savaşı veriyor. Berdel ve cinayet kurbanı diğer kadın, Mehmet Baran'ın eşi Meryem Baran ise, ağabeyinin katilinin evinde yaşamak istemediği için 8 çocuğuyla birlikte köyden kaçtı. Maddi hiçbir gelirleri olmayan kadın ve çocuklarının yardıma muhtaç halde ilçe merkezindeki bir gecekonduda yaşadığı öğrenildi.

TORUNLARIMIZIN ANASI
Ölen Kadri Bahadır'ın babası Mehmet Bahadır, oğlunu kaybettikten sonra töreler emretse bile gelinlerini baba evine yollamadıklarını belirterek, "Gelinimiz oğlumuzu öldüren katilin kız kardeşi olsa da benim 11 torunumun anasıdır. Oğlumuzun bize emanetidir. Annelerini göndersek bu 11 çocuk ne olacak? Zaten babasız kaldılar bir de anasız mı kalsınlar? Töreleri uygulayacak durumda değiliz. Biz bakıyoruz ama bizim de gücümüzün sınırı var. Bütün bu acılarımızın nedeni berdel belasıdır. Biri kızım biri gelinim, 19 torunum sefil oldu. Hepsi sefalet içinde yaşıyor" dedi.

TECAVÜZ VE BERDELİ ÖRTMEYE DEVLET İZİN VERMEDİ
Erzurum'da kuzeninin tecavüz ettiği 13 yaşındaki E.D. için aileler, berdelle evlilik, bir tarla, bir inek ve 5 koyun karşılığı anlaşmaya vardı. SABAH rezaleti duyurunca anlaşma bozuldu, tecavüzcü 11 yıl 8 ay hapse mahkum oldu. Çat ilçesine bağlı Tuzlataşı köyünde yaşayan 13 yaşındaki E.D., 2012 tarihinde hayvanların bakımı için gittiği otlakta,15 yaşındaki kuzeni F.D.'nin tecavüzüne uğradı. Eve giderek başından geçenleri anlattı. Ancak devreye hukuk değil töre girdi. Aile, akrabaları olan F.D.'nin evini bastı. Toplanan köy meclisi, tecavüz üzerinden 'pazarlık' başlattı. Varılan anlaşma gereği; 13 yaşındaki E.D. kendisine tecavüz eden F.D. ile hemen evlendirilecekti. Başlık parası olarak da bir tarla, bir sığır ve 5 de küçükbaş hayvan verilecekti. Ayrıca tecavüzcünün 13 yaşındaki kız kardeşinin de tecavüz mağduru kızın 15 yaşındaki ağabeyi ile evlendirilmesine karar verildi. Kirli anlaşma, bir köylü tarafından jandarmaya ihbar edilince devlet devreye girdi. Tecavüz zanlısı F.D. tutuklandı. Skandal olay SABAH'ta manşetten yayınlanınca Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, "Titizlikle araştırılsın" talimatı verdi. Tecavüz zanlısı hakkında, 'çocuğun cinsel istismarı ve kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma' suçlarından Erzurum 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesinde dava açıldı. Karar duruşmasında son sözü sorulan sanık F.D., "Ben onu seviyorum, kendisi benden şikayetçi değil" dedi. Ancak son sözü mahkeme söyledi. Sanık, 11 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı.

BERİVAN, 16'SINDA GELİN OLDU, 18'İNDE TOPRAĞA DÜŞTÜ
Diyarbakır'da 16 yaşındayken berdelle evlendirilen Berivan'ı, kocası öldürüp 'magandalar vurdu' dedi ama kanlı senaryoyu gizli tanığın ifadesi bozdu. Berivan 3 yıl önce, amcasının yaptığı evliliğe berdel olarak 27 yaşındaki Mahsum Demir ile imam nikahıyla evlendirildi. Çocuk gelin Berivan ile Demir arasında sık sık kavga yaşanıyor ve şiddet uygulanıyordu. Ailelerse 'berdel bozulmasın' diye yaşananları uzun bir süre görmezden geldi. Berivan, geçen yıl karnından vurulmuş, ağır yaralı halde eşi tarafından hastaneye kaldırıldı ve hayatını kaybetti. Koca ifadesinde, "Elbiselerimi yıkayıp asmak için bahçeye çıktı. Bu sırada düğün salonundan ateşlenen kurşunla vuruldu. Düğün magandalarından şikayetçiyim" dedi.

DUVARDA MERMİ İZİ

Cinayet Şube ekipleri, bahçedeki yüksek duvar nedeniyle, dışarıdan sıkılan bir kurşunla genç kadının karnından vurulmasının mümkün olamayacağı sonucuna vardı. Ayrıca atışın yakın mesafeden gerçekleştiği de otopsi raporunda yer aldı. Soruşturma sürerken, bir ay sonra polisi arayan bir gizli tanık, cinayeti Mahsum Demir'in yatak odasında işlediğini, maganda kurşunu süsü vermek için cesedi bahçeye taşıdığını öne sürdü. Yatak odasında araştırma yapan polis, duvarda mermi izi buldu. Bahçedeki kazıda cinayet silahı da bulununca koca suçunu itiraf etmek zorunda kaldı. Tutuklanan Demir, müebbet hapisle cezalandırıldı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Berdel'in yürek yakan acısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN