Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Koruma istediğimiz savcı 'Sizinle uğraşamam' dedi

Koruma kararının bittiği gün boşandığı eşi tarafından öldürülen öğretim görevlisi Serpil Erfındık'ın annesi, feryat etti: "35 sayfa dolusu tehdidi savcıya sunduk. 'Uğraşamam' dedi. Şikâyetçiyim."

İzmir'in Buca ilçesinde, 3 yıl evli kaldıktan sonra geçen temmuzda boşandığı eşi Vedat Atik tarafından, koruma kararının bittiği gün 2 yaşındaki oğlunun gözleri önünde 6 yerinden bıçaklanarak öldürülen 38 yaşındaki Serpil Erfındık'ın, yakın koruma istediği ancak çağırmalı koruma verdiği ortaya çıktı. Vedat Atik'in ise cinayetin ardından genç kadının telefonundan annesine, "Çocuk hastalandı, hastanedeyim. Müsait olunca ararım", kendi ablasına ise "Serpil'i öldürdüm" mesajı gönderdiği ortaya çıktı.

'GÖZ GÖRE GÖRE ÖLDÜ'
Genç kadının acılı annesi Tülay Aksakal, "Koruma kararının uzatılması ve yakın koruma verilmesi için 29 Kasım'da savcılığa başvurduk. O katilin tehditlerinin yer aldığı 35 sayfalık dilekçeyi de verdik. Ancak savcı, 'ameliyat olacağım, sizinle uğraşamam' diyerek bizi tersledi. O günden bu yana bir cevap gelmedi. Önceki koruma süresi de cinayetten bir gün önce dolmuştu. Savcı talebimize olumlu yanıt verseydi kızım bugün yaşıyor olacaktı. Kızım göz göre öldürüldü. Korunma talebimizi işleme koymayan savcıdan şikâyetçiyim" dedi.

BUCA'DA TOPRAĞA VERİLDİ

Almanya'da yaşayan ve olayı duyunca apar topar Türkiye'ye dönen Baba Bedri Erfındık ise "Gelecek ayın 7'si doğum günüydü. Gelip onu alacaktım ve birlikte Almanya'ya gidecektik. Olaylar yatışana kadar bir süre benim yanımda kalacaktı. Ama o cani kızıma kıydı. Her gün tehdit ediliyordu ama güvenliği için yeterli adım atan olmadı. Kızım, çalışmayan damadımın hırsızlık ve uyuşturucu satıcılığı yaptığını da öğrendikten sonra ilişkilerini bitirme kararını almıştı. Kızımın canı gitti" diye konuştu. Serpil Erfındık, dün Dokuz Eylül Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'nde düzenlenen törenin ardından gözyaşları arasında Buca Kaynaklar Mezarlığı'nda toprağa verildi. Rektör Mehmet Füzün'ün de katıldığı törende öğrencileri ve arkadaşları gözyaşlarına boğuldu.

BARODAN SUÇ DUYURUSU
İzmir Barosu, boşandığı eşi tarafından öldürülen Dokuz Eylül Üniversitesi Öğretim Görevlisi Serpil Erfındık'la ilgili olarak, görevini yapmayan kamu görevlileri hakkında suç duyurusunda bulunacağını açıkladı. Kadının bir insan olduğu, evrak olarak görülmemesi gerektiği konusunda defalarca uyarıda bulunduklarını ifade eden Merkez Koordinatörü Ayşegül Altınbaş, "Anayasa, kanunlar, uluslararası sözleşmeler, demokratik, laik, sosyal hukuk devleti dedik. Kadınlar öldürülüyor, şiddet görüyor dedik. Şimdi devlete göre bir kâğıt, bir işyükü, bir dosya azaldı" dedi. Çoğunluğu kadın olan avukatlar, kadın cinayetlerini alkışlarla protesto etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Koruma istediğimiz savcı 'Sizinle uğraşamam' dedi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN