Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Adım adım dolandırıcılık

İnternet dolandırıcıları, SABAH muhabiri Sırrıberk Arslan'a denk geldi. Arslan'a bir arkadaşının Facebook hesabından ulaşan dolandırıcılar, banka bilgilerini ele geçirse de amacına ulaşamadı

Giriş Tarihi: 20.12.2013
Telefonla aradıkları vatandaşları, "Hesabınız terör örgütünün eline geçmiş" diyerek binlerce kişinin hesaplarını boşaltan dolandırıcılar, bu yöntem ortaya çıkınca taktik değiştirdi. SABAH'ın Kahramanmaraş muhabiri Sırrıberk Arslan'ın sosyal paylaşım sitesi Facebook listesindeki bir arkadaşının şifresini kırarak hesabını ele geçiren dolandırıcılar, yazışmalardaki hitap dilini kullanarak kart bilgilerini aldı. Durumdan şüphelenip arkadaşını arayınca "Uyuyordum" yanıtını alan Arslan, polise başvurdu. Telefonla aradıkları vatandaşları, arka fondan telsiz sesiyle etkileyip kendilerini polis ya da savcı olarak tanıtarak, "Kimlik bilgileriniz terör örgütünün eline geçmiş, banka hesaplarınızı PKK ele geçirmiş, hesaplarınızdan teröristlere para aktarılmış" diyen dolandırıcılar, bu yöntem ayyuka çıkınca yeni yöntemler geliştirmeye başladı. Dolandırıcıların yeni yöntemlerinden biri de SABAH Kahramanmaraş muhabiri Sırrıberk Arslan'ı kurban seçince ortaya çıktı. Arslan'ın Facebook'taki arkadaşlarından Yaşar Dahil'in şifresini kırarak hesabına giren dolandırıcılar, Arslan'la irtibat kurarak, "Bana bir havale gelecekti. İnternet bankacılığı hesap bilgilerini ver de sana gelsin. Ben sonra senden parayı alırım" şeklinde mesaj yazdı. Facebook'ta arkadaşıyla konuştuğunu sanan ve talebi kabul eden Sırrıberk Arslan, dolandırıcıların istediği müşteri numarasını, parolayı ve şifreyi verdi.

BLOKE ETTİRİP, POLİSE BİLDİRDİ

Bu bilgilerle hesaba giren dolandırıcılar, bu işlemin devamında bankanın, Arslan'ın cep telefonuna gelen şifreyi de istedi. Böylece hesaba ulaşan dolandırıcılar para olmadığını görünce, "Havale geldi ama askıda kalmış" diyerek bu kez de kredi kartı bilgilerini istedi. Kart bilgilerini de veren Arslan, bu sırada durumdan şüphelenerek telefonla arkadaşı Yaşar Dahil'i aradı. Telefonu açan Yaşar Dahil ise uyuduğunu ve hiçbir şeyden haberi olmadığını söyledi. Arkadaşının hesabının dolandırıcıların eline geçtiğini anlayan Arslan, hemen bankayı arayıp hesaplarını bloke ederken, durumu da polise bildirdi. Polis şimdi, Facebook dolandırıcılarını arıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Adım adım dolandırıcılık
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN