Engellilerin sorunları dile getirildi

Özürlüler Vakfı'nın düzenlediği "Yaşam Hakkı: Eşit Haklar ve Fırsatlar" başlıklı kongrede siyasiler projelerini anlattılar.

Giriş Tarihi: 20.12.2013 22:28 Güncelleme Tarihi: 20.12.2013 22:31
CHP Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya, parti olarak engellilerin sorunlarını siyaset malzemesi olarak kullanmaya taraftar olmadıklarını belirterek, "Siz, yasa yaparken engellileri işin içine katmazsanız, engelli örgütlerinin taleplerini gözardı ederseniz ve sorunu sadece acıma, lütfetme temeline indirgerseniz engellilerin sorununu çözemezsiniz" dedi.

Akkaya, Harbiye Askeri Müze ve Kültür Sitesi'nde düzenlenen 7. Uluslararası Katılımlı Özürlüler Vakfı Kongresi'ne katıldı.

Burada konuşan Akkaya, Türkiye nüfusunun yaklaşık yüzde 12'sini oluşturan engellilerle ilgili, "ne iş yaparlar, nasıl yaşarlar, evleri var mı?" gibi sorulara sağlıklı cevap verilemediğini, eldeki verilerin tamamının tahmini olduğunu söyledi.

Zaman zaman toplu taşıma araçlarını kullandığını ifade eden Akkaya, şunları kaydetti:

"Çoğu kez engellilere rastlamam. Ara sıra ya bir görme engelli ya da duyma engelli yurttaşımıza rastlarım. Spor yaptığım alanlarda da gittiğim restoranlarda da engelli yurttaşlarımızla nadir karşılaşırım. Peki nası oluyor da nüfusun yüzde 12-13'ünü oluşturan, toplamda 8,5- 9 milyon dediğimiz engellilerimizi göremiyoruz? Çünkü engelliler büyük oranda evlerinde yaşıyor. Sosyal hayatın, çalışma hayatının, siyasetin, eğitimin içinde yer almıyorlar. Böylece evlere hapsedilmiş büyük bir kitleyi görmeden, tanımadan onlarla arkadaş olmadan, onların fikirlerini dinlemeden yaşayıp gidiyoruz."

Akkaya, engelli bireylerin yeterli eğitim, sağlık, sosyal güvenlik ve istihdam olanaklarından faydalanamadıkları için evlere mahkum olduğunu savunarak, "Tabii bu durumu yaratan faktörü de gözardı etmemek gerekir. Bu faktör zihniyet meselesidir" diye konuştu.

"ÖNCE ZİHNİYET DEVRİMİNE İHTİYAÇ VAR"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Akkaya, engelliler konusunu ele alırken önce zihniyet devrimine ihtiyaç olduğunu aktararak, "Yurttaşlarımızın ailelerinde, sosyal çevrelerinde bir engelli yoksa hayatin içinde engellilere rastlayamıyorlar. Yasaları nasıl çıkarıyorsanız çıkarın, uygulamayı yapacak olan konunun farkında değilse, yasa yapıcılar konunun önemini anlamıyorsa, sorunlar köklü olarak çözülemez" değerlendirmesinde bulundu.

Akkaya, yasaları yaparken masa başında bu işlerin halledilebileceğinin düşünülmemesi gerektiğini vurgulayarak, engellilerin onayının ve görüşünün alınması gerektiğini belirtti.

Engellilerin sorunlarının öğrenilebilmesi için onlarla birlikte, yanyana çalışılması gerektiğini ifade eden Akkaya, "CHP olarak engellilerin sorunlarını, bir siyaset malzemesi olarak kullanmaya taraftar değiliz. Siz, yasa yaparken engellileri işin içine katmazsanız, engelli örgütlerini taleplerini gözardı ederseniz ve sorunu sadece acıma, lütfetme temeline indirgerseniz engellilerin sorununu çözemezsiniz" diye konuştu.

DİĞER KONUŞMACILAR


AK Parti Merkez Karar Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mazhar Bağlı da son zamanlarda toplumun birçok kesiminde engellilerle ilgili büyük bir hassasiyetin oluştuğunu gördüğünü dile getirdi.

MHP Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Ruhi Ersoy ise devletin engelliler için sağlamış olduğu destek ve teşviklerin yeterli olmadığını savunarak, engellilerin gereksinim duyduğu araçların ücretsiz ya da düşük fiyatla verilmesi ve özel rehabilitasyon merkezlerinin fiziki yapılarının düzenlenmesi gerektiğini kaydetti.

"Bakıma muhtaç bireylere sosyal destek hizmetleri", "Sosyal yaşamda 5378 sayılı Özürlüler Kanunu'nun uygulanması, "Özürlü bireyin yaşama katılımı için kaynaklardan ayrılan bütçenin kullanımı", "Rehabilitasyon süreçleri ve bağımsız yaşam" başlığı altında panellerin de düzenleneceği kongre, yarın sona erecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Engellilerin sorunları dile getirildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN