Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Şehitleri anmak için tırmandılar

Türkiye Dağcılık Federasyonu'nca Sarıkamış şehitlerini anmak için düzenlenen ve 60 dağcının katılımıyla başlayan Allahuekber Dağı tırmanışı tamamlandı.

Giriş Tarihi: 23.12.2013 20:45
Türkiye Dağcılık Federasyonu tarafından, Sarıkamış Harekatı şehitlerini anmak için düzenlenen ve 60 dağcının katılımıyla başlayan Allahuekber Dağı tırmanışı tamamlandı.

Federasyonun, 1998 yılında başlattığı ve geleneksel hale getirdiği 21 Aralık'ta 60 dağcının katılımıyla başlayan "Allahuekber Dağı Şehitlerini Anma Tırmanışı" 3 bin 120 rakımlı Allahuekber Dağı zirvesinde sona erdi.

Türkiye Dağcılık Federasyonu Başkanı Alaattin Karaca, Türkiye'nin değişik kentlerinden ve dağcılık kulüplerinden kendi imkanlarıyla yürüyüşe katılan dağcıların dondurucu soğukla büyük bir mücadele verdiğini söyledi.

Hava sıcaklığının sıfırın altında 38 dereceye kadar düştüğü tırmanışın zorlu geçtiğini ifade eden Karaca, şunları kaydetti:

"21 Aralık'ta 60 kişilik grupla tırmanışa başladık. Geceyi 2 bin 620 metredeki kamp alanında kurduğumuz çadırlarda geçirdik. Ertesi gün saat 07.00'de başlayan tırmanışla saat 09.15'te zirveye ulaştık. Burada saygı duruşunda bulunup, İstiklal Marşı'nı okuduktan sonra dönüşe geçtik. Ardından 3 bin 100 metredeki Meçhul Asker Anıtı önünde ikinci bir tören düzenledikten sonra kamp alanına döndük. Bundan 99 yıl önce canlarını hiçe sayarak özgür ve bağımsız yaşadığımız bu vatanı bizlere emanet eden aziz şehitlerimize bir nebze olsun vefa borcumuzu bu etkinlikle göstermeye çalıştık. Çok zor koşullarda hiçbir çıkar ve menfaat beklentisi olmadan kendi imkanları ile bu faaliyete katılan sporcularımızı kutluyorum."

Karaca, tırmanış süresince kendilerine destek veren Kars Valiliği, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü, Sarıkamış Belediye Başkanlığı ve tüm güvenlik birimlerine teşekkür ettiğini sözlerine ekledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şehitleri anmak için tırmandılar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN