Almanca bilmiyor diye kalp nakli yapmıyorlar

Peine kentinde yaşayan Iraklı Hassan Rashow, Almanca bilmiyor diye kalp nakli listesine alınmayan son 13 yıldaki ikinci hasta oldu

Giriş Tarihi: 24.12.2013
Almanya'nın dünya çapında ünlü kalp kliniği Bad Oeynhausen, Almanca bilmeyen bir hastaya kalp naklini reddetmesiyle 13 yıl sonra ikinci kez gündeme geldi. Almancası yeterli değil diye 62 yaşındaki Iraklı Hassan Rashow Hussein'i kalp nakli bekleme listesine almayan klinik, 2000'de de 57 yaşındaki Fatma Elaldı adlı kadını da bekleme listesine almamıştı. Elaldı'ya daha sonra nakil yapılmış ancak yaşamını yitirmişti.

GEREKÇE: ÖLÜMCÜL OLABİLİR

13 yıldır Aşağı Saksonya'nın Peine kentinde yaşayan Hassan Rashow Hussein, Bad Oeynhausen Kliniği tarafından 2010'un ilkbaharında kalp nakli bekleme listesine alınmadı. Konuyu mahkemeye taşıyan Hussein, avukatı Cahit Tolan aracılığıyla açıklama yaparak, mahkeme ile acı parası olarak 5 bin euroya anlaştığını kaydetti. 5 bin acı parası euro ödemenin, suç itirafı anlamına gelmediğini savunan klinikse uzun bir dava sürecini engellemek için acı parası ödediğini açıkladı. Klinik, Fatma Elaldı'da olduğu gibi Hassan Rashow'da da Almanca bilmediği için nakil öncesi ve sonra tedavinin mümkün olmadığını, dil yetersizliğinin ölümcül olabileceğini gerekçe gösterdi. BAD Oeynhausen Kalp Kliniği, 2000 yılının ortasında iki kez kriz geçiren ve yıllardır kalp hastası olan 57 yaşındaki Fatma Elaldı'ya Almanca bilmediği gerekçesiyle kalp nakli yapmamıştı. Konu Türk ve dünya basınında geniş yer bulmuş, Elaldı'yı bu yeni olayda olduğu Münster Üniversitesi bekleme listesine almıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Almanca bilmiyor diye kalp nakli yapmıyorlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN