Türkiye'nin en iyi haber sitesi

3. kez attâya gitti bu defa dönemedi

Türk Sanat Müziği'ne yorumcu, söz yazarı ve bestekar olarak çok emeği geçen Adnan Şenses 78 yaşında hayatını yitirdi. "Ölüme iki kez attâya gittim"diyen Şenses, albümlerinin yanı sıra 47 filmde de oynamıştı

Giriş Tarihi: 27.12.2013
Savaş Ay, Adnan Şenses'le 18 Ocak 2012'de konuşmuştu. İkisi de kanserle boğuşuyorlardı. Adnan Şenses, hastalığı süresince iki kez yaşamla ölüm arasında gidip gelmişti. Kendi deyimiyle, "Ölüme iki kez attaya gittim" demişti Savaş Ay'a. Ve ünlü sanatçı önceki gün üçüncü kez attâya gitti, ama bu sefer dönemedi son seferinden. O röportajında Adnan Şenses, Savaş Ay'ın "Öbür taraf nasıl abi?" sorusuna da şöyle yanıt vermişti: " (gülüyor) Karanlıktı tam seçemedim. 2 defa aralıklı 10'ar dakika. Hayatla ilişkim kalmadı. Boşluk, derinlik, huzur tünelinde yolculuk gibi. Sadece beni uyandırmaya çalışmalarından, yaşamla ilişik kesmemin ardından hayat döndürmelerinden, ardından bir telaşın yaşanmasından, karımın, 'Kocamı kurtarın, kocam ölüyor!' diye bağırışından haberim var. İlki Bodrum'daydı yazın. İkincisi de hastane kapısında. Şekerimin 18'e düştüğünü hissedip, hemen donduruyorlar beni. Yeni bir cihazmış. Donmuş hastayı oraya koyup, şekeri normale çıkarıp şokla geri alıyorlarmış." Bu röportajın iki dost olan taraflarından Ay, Şenses'ten önce yumdu gözlerini hayata. Ve onun ölümünden tam 47 gün sonra bir çınar daha hayata gözlerini yumdu.

"AŞIKKEN TERK EDİLDİM"
Bursa'da 21 Ağustos 1935'te dünyaya gelen Şenses, ilkokula Ankara İsmet İnönü İlkokulu'nda başladı. Eğitimine İstanbul Karagümrük'te devam eden Şenses, ailesinin isteğiyle marangozlukla ilgilenmeye başladı. Ancak Şenses'in güzel sesi çevresinin ilgisini çekince, biraz da onların teşvikiyle 1956 yılında sanat hayatına başladı. İlk musiki derslerini Suzan Yakar Rutkay'dan alan Şenses, 16 yıl Ankara Radyosu'nda çalıştı. Şenses ilk evliliğini de kendisinden 28 yaş büyük olan Suzan Yakar Rutkay ile yaptı. Röportajlarının birinde "Büyük aşkımdı" dediği Rutkay için Şenses şunları anlatmıştı: "Yıldızım onun döneminde parladı. Çok iyi para kazanmaya başlamıştım. Evliliğimizde de mutluluğun zirvesindeyken bir gün beni karşısına alıp, 'Seni çok seviyorum ama çocuğumuz olmuyor. Sen genç adamsın. Git başkasıyla evlen, çocuk sahibi ol. Boşanmak istiyorum' dedi. Deliler gibi âşıkken, çok sevdiğim eşim tarafından terk edildim."

ÇOK YÖNLÜ SANATÇI

Bu dönemde ünlü gazinolarda da sahne alan Şenses bir dönem Yeşilçam filmlerinde de adından söz ettirdi. Hatta Yeşilçam'ın Şenses'e ilgisi öyle büyüktü ki, sanatçı tam 47 filmde rol aldı. 20'den fazla albümü ve çok sayıda 45'lik plağı olan Adnan Şenses sanat hayatı boyunca gerek sahnede, gerekse albüm çalışmalarında pek çok ünlü isimle birlikte çalıştı. Şenses, dillere dolanan pek çok şarkının da bestesini ve söz yazarlığını üstlendi. Şenses ikinci evliliğini 1964'te Meral Tunalı ile yaptı. Dört yıl süren bu evlilikten Arzum adında bir kızı oldu. 6 kez evlenen sanatçı son evliliğini 1990 yılında Lale Şenses ile yaptı. Dev çınar bir röportajında bu evliliği ile ilgili olarak, "Beni adam gibi adam eden, kendimi kendim yapan, doyasıya aşk yaşadığım son evlilikti. Şu andaki evimi çok seviyorum" demişti.

ARKADAŞINA GÖNDER
3. kez attâya gitti bu defa dönemedi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN