Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cam kızın okuma azmi

Giresun'da cam kemik hastası olarak doğan Hanife Yel okuma azmi sayesinde 3'üncü sınıfa kadar geldi. Milli Eğitim'in evde eğitim hizmetine başvuran Hanife'ye 2 öğretmen haftada 3 gün ders veriyor

Giriş Tarihi: 28.12.2013
Giresun'da yaşayan doğuştan cam kemik hastası Hanife Yel, evde ders hizmetinden faydalanarak 3'üncü sınıfa kadar geldi. Küçük kız kemikleri kırılıp çok acılar çektiği zamanlarda bile, "Öğretmenim bilmesin, mutlaka gelsin" diyerek ailesini uyarıyor. Eynesil ilçesinde yaşayan Yel ailesinin 3 çocuğundan biri olan Hanife 10 yaşında. Doğuştan cam kemik hastası talihsiz kızın hayatı hastane, ameliyat masası ve tekerlekli sandalye üzerinde geçti. Küçük bedeniyle büyük acılara göğüs geren Hanife, babasına okumak istediğini belirtip sürekli baskı yaptı. "Kemikleri kırılır" korkusuyla kızına sarılmaktan bile korkan dolmuş şoförü Engin Yel (46) de Milli Eğitim Bakanlığı'nın evde eğitim uygulamasından faydalanabilmek için uzun uğraşlar sonucu kızına rapor aldı.

DOKTORLARI UMUTLU

Giresun Milli Eğitim Müdürlüğü Rehberlik Araştırma Merkezi kanalıyla Hanife'ye evde eğitim verilmeye başlandı. Süleyman Şar ve Mehmet Karadağ adlı öğretmenler dönüşümlü olarak, haftada 3 gün toplam 10 saat ders veriyor Hanife'ye. Küçük kız ilköğretim 3. sınıfa kadar gelmeyi başardı. Kızının böylesine bir direnç ve başarı göstermesine çok sevindiğini söyleyen baba hislerini, "Doktorlar iyileşeceğini söylüyor. Biz de bu umutla yaşıyoruz. Hastalığı nedeniyle bazen kemikleri kırılıyor, acı çekiyor. Bu yüzden öğretmenlerinin gelmeyeceğini düşünerek, 'Bunu onlara söylemeyin, yoksa gelmezler' diyor. Ağlıyor. 'Tamam, gelecekler' dediğimde acısını unutuyor. Kızımdaki okuma aşkı inanılmaz" diye anlattı.

HAYALİ ÖĞRETMENLİK

Kızıyla gurur duyduğunu söyleyen anne Pamuk Yel ise "Benim meleğim o. Yaşama bağlanma ve okuma azmi muhteşem. Eğitime başladıktan sonraki hayatı tamamen değişti. İnşallah sağlığına kavuşacak. Bir yürüse, arkadaşlarıyla koşsa, eve gelince beni ayakta karşılasa, kapımı o açsa, koşup bana sarılsa... O zaman dünyadaki en mutlu insan ben olacağım" diye konuştu. Büyüyünce öğretmen olmak istediğini söyleyen Hanife ise, "Her gün saatlerce kitap okuyorum. Derslerim çok iyi. Doktorlar, benim gibi olan hastaların 15 ya da 17 yaşına geldiklerinde kemiklerin sağlamlaştığını ve yürüdüklerini söylüyorlar. Bu yüzden o umudumu koruyorum" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cam kızın okuma azmi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN