Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sigara savaşçısı Sefer Dayı...

Giriş Tarihi: 28.12.2013

K.Maraşlı eski muhtar Sefer Yanık, çarşıları, kahvehaneleri dolaşıp 5 yılda 3 binden fazla kişiye sigarayı bıraktırdı. Sefer Dayı, sigarayı bırakanlara erkek sözü diye taahhütname de imzalatıyor

Kahramanmaraş'ta yaşayan 63 yaşındaki Sefer Yanık yıllardır sigaraya karşı tek başına mücadele ediyor. 5 yılda 3 bin 271 kişiye sigarayı bıraktıran eski muhtarın özel ofisinin duvarlarını ise sigarayı bırakanların cebinden aldığı sigara paketleri süslüyor. Sigarayı bırakanlara "erkek sözü" diye taahhütname imzalatmayı da ihmal etmeyen Sefer Dayı, fırsat buldukça da bu kişileri ziyaret ediyor ve içip içmediklerini kontrol ediyor. Afşin ilçesine bağlı Çoğulhan beldesinde yaşayan 4 çocuk babası Sefer Yanık babası Mehmet Yanık'ı 8 yıl önce sigaraya bağlı sağlık sorunları nedeniyle kaybetmiş. Son 5 yılda, yaşadığı Çoğulhan beldesi başta olmak üzere Elbistan, Afşin, Göksun, Nurhak, Ekinözü ilçeleriyle Kahramanmaraş'ta çarşı, pazar, kahvehane ve çay ocaklarını dolaşıyor, sigara içenlerle tek tek görüşüp onlara sigaranın zararlarını anlatıyor, gazete ve dergilerde çıkan sigaranın zararlarıyla ilgili küpürleri ve fotokopileri dağıtıyor. Bu çabaları sayesinde aralarında kaymakam, bölük komutanı, emniyet amiri, öğretmen ve çeşitli kademelerdeki devlet görevlilerinin de bulunduğu 890'ı kadın, 630'u lise ve üniversiteli olmak üzere tam 3 bin 271 kişiye sigarayı bıraktırmaşı başarmış.

MAAŞINI BU İŞE HARCIYOR

23 yıl boyunca yürüttüğü muhtarlığı 2 yıl önce bırakan Sefer Yanık, emekli maaşının tamamını sigarayla mücadelede harcadığını belirterek, "İnsanların hem kendilerini hem çevresindekileri öldürmeye haklarının olmadığını düşünüyorum. Sigarayı bırakanları kayıt altına alıyorum. Onlara imza attırıyorum. Sigarayı bıraktığını söyleyenleri imkânlar ölçüsünde bir müddet sonra ziyarete gidiyorum. 'Babama sigarayı bıraktırdığın için teşekkür ederim' diyen çocukları görünce sanki Karun Hazineleri'ne sahip oluyorum gibi mutlu oluyorum" dedi. Sefer Yanık, sigarayı bıraktırmak için hiçbir kimyasal ya da bitkisel ilaç kullanmadığını, tiryakileri sadece bu konuda kendi babasını örnek vererek ikna ettiğini de sözlerine ekledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sigara savaşçısı Sefer Dayı...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN