'Piyango bana çıktı yeni bir yüzüm var'

Giriş Tarihi: 29.12.2013

Türkiye'nin 7'nci yüz nakli 21 yaşındaki Kırklarelili Recep Kaya'ya yapıldı. Daha önce siyahi bir verici yüzünden nakil yapılamayan Recep Kaya, "Şans güldü, yeni yıl piyangosu bana çıktı" dedi

Türkiye'nin 7'inci yüz nakli, Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde Prof. Dr. Ömer Özkan ve ekibi tarafından 21 yaşındaki Recep Kaya'ya 4 saat 10 dakika süren operasyonla gerçekleştirildi. Daha önce vericinin siyahi olması nedeniyle nakil yapılamayan Recep Kaya'ya bu kez 2014'e sayılı günler kala şans yüzüne güldü. Ameliyat için Antalya'ya giden Recep Kaya, "Yeni yıl piyangosu bana çıktı. Yeni yıla yeni yüzümle gireceğim, çok mutluyum" dedi. Kırklareli'de 8 yıl önce av tüfeğiyle oynarken yüzünden yaralanan Recep Kaya yüz nakli bekliyordu. Daha önce 24 Eylül'de şans yüzüne gülmüş ancak donörün siyahi olması nedeniyle Kaya'ya nakil yapılamamıştı. Recep Kaya yola çıktıktan sonra gelen uyuşmazlık haberi nedeniyle İstanbul'dan geri dönmüştü. Bu kez Recep Kaya'ya müjdeli haber Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nden geldi. Zehirlenme nedeniyle beyin ölümü gerçekleşen 34 yaşındaki, bir çocuk babası Ali Emre Küçük'ün yüzü ve organları eşi tarafından bağışlandı. Yüzün, Sağlık Bakanlığı Acil Yüz Bekleme sırasında olan Recep Kaya'ya nakledilmesine karar verildi.

ZAMANLA YARIŞ

Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde önceki gün saat 18.00 sıralarında Küçük'ün organlarının bağışlanmasıyla birlikte zamana karşı yarış da başladı. Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan hemen Recep Kaya'yı arayarak Antalya'ya çağırdı. Ambulansla Kırklareli'nden İstanbul'a gelen Kaya, saat 01.30'da uçağa binerek Antalya'ya doğru yola çıktı. Saat 03.30'da hastaneye giriş yapan Kaya, 05.00'de ameliyat için hazırlanmaya başladı. Kaya'nın yüzünü Prof. Dr. Ömer Özkan'ın eşi Doç. Dr. Özlenen Özkan nakile hazırladı. Gece yarısı 5 kişilik ekiple Trakya Üniversitesi'ne giden Prof. Dr. Ömer Özkan ise saatler süren ameliyatın ardından yüzü alarak, dün öğle saatlerinde Antalya'ya indi. Dün saat 12.30 sıralarında Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde Türkiye'nin 7'inci yüz nakli başladı. Prof. Özkan, "Biraz geç kaldım" diyerek, hastaneye koşarak girdi. Özkan, 4 saat 10 dakika süren operasyonun ardından, "Recep'e ihtiyacı olan her şeyi naklettik. Burun, üst dudak, üst çene ve damak nakledildi. Yüzü tam istediğimiz gibi oldu" dedi.

"HABER EVDEYKEN GELDİ"
Recep Kaya, Antalya'ya halası Ulviye Peközer ile birlikte geldi. Yeğeninin haberi evde otururken aldığını belirten Peközer, "Recep, 'Bana piyangonun büyüğü vurdu. Yüz çıkmış' dedi. Ambulansla İstanbul'a oradan uçakla Antalya'ya geldik" dedi. Ulviye Peközer, Recep'in küçük yaşta annesini kanserden kaybettiğini söyledi. Recep'in kendisi ile birlikte kaldığını belirten Peközer, "Daha önce Ömer hocaya kaza olmadan önceki resmini göstererek, 'Hocam beni bu resmime benzet' demişti. Çok mutluyuz" diye konuştu.

TALİHSİZ KAZA
Recep Kaya 13 yaşında iken evde dolu tüfekle oynarken yanlışlıkla tetiğe dokununca tüfek patladı. Namludan çıkan saçmalar Recep Kaya'nın yüzünü tanınmaz hale getirdi. Talihsiz genç 8 yılda tam 49 ameliyat geçirdi. Kırılan çene kemikleri kaynatıldı. Saçmalar ile yok olan burnuna kalçasından alınan deriden burun yapıldı. Recep Kaya, yaşadığı korkunç kazanın ardından ortaokulu bitirdikten sonra eğitimini bırakmak zorunda kaldı. Tedavisi için bir yandan hastanelere koştururken, bir yandan da tekstil fabrikasında çalıştı. Geçen yıl Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde Uğur Acar'a yapılan Türkiye'nin ilk yüz nakli Recep'e de umut oldu.

TÜRKİYE'NİN YÜZ NAKLİ SERÜVENİ
Türkiye'nin yüz nakli macerası 21 Ocak 2012'de başladı. Uşak'ta intihar eden Ahmet Kaya'nın yüzünün ailesi tarafından bağışlanmasının ardından Kaya'dan alınan yüz, Manavgat ilçesi Gebece köyünde yaşayan ve 40 günlükken yüzü yanan Uğur Acar'a nakledilmişti. İkinci yüz nakli, Hacettepe Üniversitesinde Cengiz Gül'e, üçüncü yüz nakli Gazi Üniversitesi'nde Hatice Nergis'e, dördüncü Akdeniz Üniversitesinde Turan Çolak'a, beşinci Akdeniz Üniversitesi'nde Recep Sert'e, altıncı yüz nakli de Salih Üslün'e gerçekleştirilmişti. Organları bağışlanan Ali Emre Küçük'ün böbreklerinden biri Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde böbrek nakli bekleyen bir hastaya, diğer böbrek İstanbul'a, kalbi Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne, ayak bileğinden alınan kemik Çapa Tıp Fakültesi'ne, korneası Çapa Kornea Bankası'na gönderildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Piyango bana çıktı yeni bir yüzüm var'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN