Şıkır şıkır İstanbul

Megakent yeni umutlarla yeni yıla adeta gelin gibi hazırlandı. Caddeler ışıklarla donatıldı. Tüm vitrinler hediyelerle süslendi. Yüzlerinde gülümseme, ellerinde kestane, sokağa dökülenler çocuklar gibi şen...

Giriş Tarihi: 29.12.2013
Yeni yıla sayılı günler kala İstanbul'un dört bir yanı birbirinden farklı süslemeler ve rengarenk ışıklandırmalarla bezendi. Beyoğlu İstiklal Caddesi ve Kadıköy Bağdat Caddesi yılbaşı temalı dev süsler ve direklere takılan ışıklandırmalarla çoktan hazırken, 2014'e şıkır şıkır bir "merhaba" demeye hazırlanan Nişantaşı ise bambaşka bir havaya büründü. Türkiye'nin ve dünyanın dört bir yanından gelecek misafirleri yılbaşı gecesi ağırlamak için hazırlanan Nişantaşı'nın iki büyük caddesi "2014 Sevgi ve Hoşgörü Semti" temasıyla süslendi. Nişantaşı'nın 20 yıllık kestanecisi Sefer Yıldırım, "Bu yıl Nişantaşı süper oldu. Işıklandırmalar güzel olunca insanlar sokakta daha fazla vakit geçiriyor. Böyle olunca da bizim işler artıyor" diyor. Kutlamaların yapılacağı Abdi İpekçi Caddesi boyunca yaklaşık 600 metre uzunluğunda "Sevgi Tüneli" ve İstanbul temalı 15 metre yüksekliğindeki yılbaşı ağacı Nişantaşı'nın en dikkat çeken noktaları. Bunun dışında Teşvikiye, Rumeli, Valikonağı, Halaskargazi ve Kurtuluş caddelerini de kapsayan süslemeler geniş bir alana yayılmış. Alanında öncü ve sosyal yaşamda kuvvetli isimlerin tasarladığı yılbaşı ağaçları, Nişantaşı'nın önemli noktalarında yerini aldı. Özel tasarım ağaçlara sponsor olan firmalardan elde edilen gelir, TEMA Vakfı'na bağışlandı.

'HoLLYWOOD YILDIZLARI GİBİ'
Süslemelerle fotoğraf çektirme yarışına girlerin arasına karışıp kulak kabarttığımızda, "Sokaklara serilen kırmızı halılar ve ışıklar çok şık. İnsan kendini Hollywood yıldızı zannediyor" diyeni de, "Işıklarla bezeli sevgi tüneli çok kapalı olmuş insan bunalıyor, vitrinleri göremiyor" diyeni de duyuyoruz. Belediyenin süslediği sokaklar kadar dükkanını yeni yıl coşkusuna uyduranlar da var. Dev kırmızı perdelerle girişi süsleyen bir mücevher mağazasının sahibinden kapıdaki dev Noel Babaları ve New York'tan vitrindeki tavus kuşlarını da Venezüella'dan getirttiğini öğreniyoruz.

TAKSİM VE 'CADDE' DE HAZIR

Bu yıl herhangi bir kutlama programının yapılmadığı Taksim Meydanı da yılbaşı için rengarenk hazırlandı. İstiklal Caddesi'nden Taksim-Tünel arasındaki bölüm, çeşitli renk ve güçlerde ampullerle süslendi. Bağdat Caddesi'nde direklere asılan ışıklandırmaların yanında 15 ayrı noktaya yılbaşı temalı dev süs heykeller yerleştirildi. Kadıköy'de de Kızıltoprak ve Altıyol Meydanı da gelin gibi süslenerek yılbaşı gecesine hazırlandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şıkır şıkır İstanbul
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN