Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Uçağa lazer tutana 10 bin lira ceza

Hava araçlarına lazer tutana 10 bin lira; uçakta sigara içen, uyarılmasına rağmen yerine oturmayan, elektronik cihazı çalıştırmaya devam edene ise bin lira idari para cezası verilecek

Giriş Tarihi: 29.12.2013
Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün (SHGM) 1 Ocak 2014'te yürürlüğe girecek yönetmeliğine göre, hava araçlarına lazer tutanlara 10 bin lira; uçakta sigara içen, uyarılmasına rağmen yerine oturmayan, emniyet kemerini bağlamayan, baş üstü dolabını kapatmayan ve taşınabilir elektronik cihazları çalıştırmaya devam eden yolculara ise bin lira idari para cezası verilecek. SHGM Tarafından Verilecek İdari Para Cezaları Hakkında Yönetmelik, yeni yılda yürürlüğe girecek. qYönetmeliğe göre, "kural tanımaz yolcu", "uçağa binişten, uçak indikten sonra kapı açılmasına kadar olan sürede yolcu veya personelin düzenini veya güvenliğini tehlikeye atacak hareketlerde bulunan, uçaktaki malzemelere zarar veren, tehdit eden veya sivil havacılık alanında uygulanan mevzuat kurallarına ve mürettebatın uyarılarına uymayan kişi" olarak tanımlandı.

ŞİRKETE UYGULANACAK CEZALAR
Düzenleme kapsamında bakım kuruluşları, havayolu şirket ve/veya temsilcileri, yer hizmetleri kuruluşu, uçuş eğitim organizasyonları, üretim ve sağlık kuruluşları, kargo acentelerine yönelik idari para cezaları da belirlendi. Buna göre, uçuş izni almadan havaalanlarına iniş yapan şirketlere, eksiklikleri kayıtlarına işlemeyen ve yetkisiz personelle bakım çıkış sertifikası veren bakım kuruluşlarına, yetkisiz öğretmen kullanan uçuş eğitim organizasyonlarına 10 bin lira idari para cezası uygulanacak. Yetki belgesiz hava kargo acente yapan, yolcubagaj eşleştirmesini kurallara uygun yapmayan, tehlikeli maddeleri kuralına uygun taşımayan, ikram güvenliği uygulamalarında eksikliği olan, kalite yönetim sistemi oluşturmayan, personelinin görev süresi ve uçuş saati aşan şirket/ kuruluşa 5 bin lira idari para cezası kesilecek.

KURALA UYMAYAN PERSONEL İÇİN

Mevzuata ve onaylı uçuş işletme el kitapları limitlerine aykırı alkol kullanan uçuş personeline/ eğitmene 5 bin lira, geçerli sağlık sertifikası olmadan uçuş yapan, hava/yer bantları kullanılan telsiz konuşmalarında freyzyoloji (hava trafik kontrolörleri ile pilotlar arasında kullanılan ortak dil) dışında yapılacak konuşmalarda havacılık adabına uygun olmayan ifadeler kullanan personeline/eğitmene verilecek para cezası bin lira olacak.

ERKEN ÖDEYENE İNDİRİM
İdari para cezasını, kanun yoluna başvurmadan önce ödeyen kişiden cezanın dörtte üçü tahsil edilecek. Peşin ödeme, kişinin bu karara karşı kanun yoluna başvurma hakkını etkilemeyecek. Para cezalarının ödeme süresi içinde ödenmemesi veya taksitlendirilmesi durumunda taksitlerin tam ve zamanında ödenmemesi halinde, ödenmeyen idari para cezaları, vergi dairesince takip ve tahsil edilecek.

TAKSİT İMKÂNI VAR
"Kural tanımaz yolcu", belirlenen ihlallerden birini uyarıya rağmen sürdürmeye devam ederse ihlale ait tutanak, uçağın kaptanıyla uçağın iki kabin memuru olmak üzere üç kişinin tutacağı bir tutanakla tespit edilecek. İdari para cezasına muhatap olanın ekonomik durumunun müsait olmaması halinde idari para cezasının ilk taksitinin peşin ödenmesi koşuluyla, bir ay içerisinde vergi dairesine müracaat edilmesi halinde bir yıl içinde ve dört eşit taksit halinde ödenebileceğine ilgili vergi dairesince karar verilebilecek. Taksitlerin zamanında ve tam olarak ödenmemesi halinde idari para cezasının kalan kısmının tamamı tahsil edilecek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Uçağa lazer tutana 10 bin lira ceza
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN