'Kurtulalım' derken ölüme koşmuşlar!

İzmir'de yaşanan römorkör faciasından yaralı kurtulan askerlerin, 7'si asker 10 kişinin ölüm anıyla ilgili anlattıkları yürekler acısı: Panik yapınca römorkörün içine koştular

Giriş Tarihi: 30.12.2013
İzmir'deki römorkör faciasından yaralı kurtulan askerler, arkadaşlarının paniğe kapılarak römorkörün içine doğru koştuğunu ve dışarıya çıkamadıklarını söyledi. İzmir'in Karşıyaka ilçesindeki Alaybey Askeri Tersanesinde geçen 23 Aralık'ta, "TCG Değirmendere" römorkörünün denize indirilirken havuzda yan yatması sonucu biri asker, 7'si er, 2'si de işçi 10 kişinin yaşamını yitirdiği, 17 kişinin de kazanın detayları ortaya çıkmaya başladı. Askeri savcılık tarafından ifadeleri alınan yaralı askerler, römorkör yan yatmaya başlayınca paniğe kapılan askerler ve işçiler paniğe kapılarak canlarını kurtarmak için geminin içine doğru koştu. Ancak devrilen römorkörün içi kısa sürede suyla doldu. 17 kişi yüzerek kurtulmayı başarırken, dışarıya çıkamayanlar ise boğularak öldü.

ADLİ TIP OTOPSİSİ: BOĞULMA
Adli Tıp Kurumu'nda yapılan otopsilerde de şehitlerin ağızlarında boğulmaya neden olan mantar köpüğü bulundu. Bu bulgular, şehitlerin ölüm nedeninin boğulma olduğunu büyük ölçüde kesinleştirdi. Römorkör bakım ve onarım için havuza alınmadan önce limanda tüm tesisatının söküldüğü, makine dairesinin de boşaltıldığı ve daha sonra bakıma alındığı öğrenildi. Uzmanlar, bu nedenle, askerler ve işçilerin makine dairesine dolan karbondioksitten zehirlenerek öldükleri iddiasının doğru olamayacağını belirtti. Öte yandan 7 kişilik bilirkişi heyetinin incelemesini tamamladığı ve römorkörün neden devrildiğinin hazırlanacak raporun ardından netleşeceği öğrenildi.

HAVUZUN BALANSI BOZULUNCA...
Mersin'de görev yapan "TCG Değirmendere" römorkörü 2-3 yılda bir yapılan rutin bakım ve onarımı için 27 Kasım'da İzmir Alaybey Askeri Tersanesi'ne getirilmişti. Geçtiğimiz 23 Aralık'ta ise aynı havuzda bakımı yapılan mayın gemizi denize indirildiği sırada havuzun balansını bozunca, "TCG Değirmendere" römorkörü devrilerek sulara gömülmüştü.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Kurtulalım' derken ölüme koşmuşlar!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN